11 najvećih znamenitosti Tivata — Istorija mesta i šta sve možete posetiti 

Nikolaj Stepanov je vodič i istoričar, zivi u Crnoj Gori više od 10 godina. Provodi autorske ture po Crnoj Gori sa istorijsko-analitičkim akcentom. Uz to se trudi da svoje ekskurzije učini zanimljivim i zabavnim. Njegovi radovi se objavljuju i citiraju u srpskoj i crnogorskoj štampi, zbog čega je stekao prijatelje među lokalnom naučnom elitom. Takođe, njegovi radovi se objavljuju u najstarijim i najuticajnijim novinima Srbije – u ”Politici“, na ruskom portalu o Crnoj Gori ”OpenMonte“, novinama ”Vesti“ i ”Sloboda Reč“. U istraživanjima koristi isključivo lokalne arhivske i naučne izvore.

Tivat je najmlađi od svih primorskih gradova Crne Gore. Većina zgrada ovde je izgrađena tokom 20. veka, međutim ukoliko planirate da provedete 2-3 dana u gradu, ti dani će vam proleteti. Nakon što pročitate ovoj članak, lako ćete odlučiti šta vam je činiti u Tivtu i okolini. Istorija Tivta takođe zahteva zaseban opis, jer nije ništa manje zanimljiva od samih znamenitosti Tivta.

Za većinu gostiju Crne Gore Tivat je poznat samo po svom međunarodnom aerodromu. Kao što kažu, "šteta za Tivat", jer nije to samo grad za tranzit. On ima svoju jedinstvenu istoriju, svoj poseban karakter, svoje arhitektonske i prirodne lepote.

Njegov egzotični reljef i povoljna lokacija na obali živopisnog Bokokotorskog zaliva sve više privlače kako turiste tako i goste zemlje koji su izabrali Crnu Goru za stalni boravak. Daćemo vam argumente da i vi ostanete u Tivtu i to ne samo dok čekate svoj let na glavnom turističkom aerodromu u Crnoj Gori.

Sadržaj

Istorijat Tivta

Geografski položaj Tivta

Veličina grada

Poreklo imena Tivta

Nacionalni i verski sastav Tivta

Znamenitosti Tivta

1. Ostrvo Svetog Marka

2. Ostrvo Gospa od Milosti

3. Gradsko šetalište i pristanište Pine

4. Porto Montenegro

5. Ostrvo cveća i Manastir Svetog Arhangela Mihaila

6. Crkva Svetog Save

7. Palata Buća

8. Veliki gradski park

Važna istorijska mesta Tivta

9. Jadranska magistrala

10. Solana

11. Muzej pomorske baštine

Zbog čega Tivat privlači investitore?

Mapa atrakcija Tivta

Zaključak

Biva i sledeće – ostao vam je samo 1 dan do leta ili ste došli na konferenciju i imate samo jedan dan da posetite zanimljiva mesta Tivta. Stoga sam sastavio top 3 atrakcije koje će vam dati uvid u prošlost, sadašnjost i budućnost ovog dražesnog grada. Praktično se na 10 minuta hoda nalaze 3 najzanimljivija mesta u Tivtu:

  1. Palata Buća i njen muzej, gde ćete saznati i videti kako su se plemeniti Mlečani odmarali i živeli. Njena stražarska kula i zidine vratiće vas u sredinu 16.veka.
  2. Muzej pomorskog nasleđa mogu posetiti i odrasli i deca. I dalje su živi stanovnici Tivta koji su radili u mesnoj pomorskoj bazi. O njenoj istoriji ćete saznati u ovom muzeju i unutar podmornica koje stoje u njegovom dvorištu.
  3. Kompleks vlasnika jahtiPorto Montenegro će vam otkriti budućnost grada. Tako je, grad se okrenuo prema luksuznom turizmu.

Naravno, u Tivtu ima mnogo istorijskih i jednostavno lepih mesta. Ali najveću zainteresovanost i mnogo pozitivnih emocija kod turista, po mom iskustvu, u poslednje 3-4 godine, izazivaju upravo gorenavedene znamenitosti. Opšte informacije o Tivtu su standardnei korisne kako turistima na odmoru, tako i gostima Crne Gore koji su došli na duže.

Istorijat Tivta

Istorijat Tivta (latinska verzija imena grada je Teodo) počinje od 19.veka, Tivat je nastao kao pomorska baza austrougarske flote, ovde su se naselili oficiri, radnici koji su radili na vojnom naoružanju i brodogradilištu, izgrađene su kasarne za vojnike i mornare, i upravo tada je Tivat stekao obrise grada.

Do 19.veka, ovde, na teritoriji buduće opštine Tivat, nalazila su se samo razbacana seoca srpskog plemena Krtoli, kao i vikendice i plantaže bogatih mletačkih porodica iz Kotora.

Geografski položaj Tivta

Minijaturna, čak i po crnogorskim merilima, opština Tivat je stisnuta između Vrmca i Luštice i podeljena na deo koji pripada tivatskom zalivu, staroj solani, tivatskom aerodromu i deo koji pripada ostrvima Krtoljskog arhipelaga. Tako se deo opštine nalazi na poluostrvu Luštica, ovde je najzanimljiviji objekat vlasnika jahti Luštica Bej koji gleda u otvoreno Jadransko more.

S druge strane, u sastavu 3 ostrva, koja se nalaze u zalivu prekoputa Tivta, postoji zanimljivo Ostrvo cveća iliti ostrvo arhangela Mihaila gde možete prošetati, I koje je sa kopnom povezano malim mostom. Ovde je ranije bio sanatorijum Ministarstva odbrane Jugoslavije, sada je prolaz između kuća bivšeg sanatorijuma oslobođen, tako da tamo možete otići i prošetati.

Veličina grada

Primorski grad i istoimena opština Tivat u porodici crnogorskih gradova izgleda kao lep i razmažen mlađi brat susednih gradova Kotora i Herceg Novog. Naravno, mlađi je od njih, jer je postao punopravno gradsko naselje tek krajem 19. veka, ali najzanimljivije je to što je mnogo puta manji od suseda po površini. Opština Tivat je 7 puta manja od kotorske i 5 puta manja od hercegnovske. Takav vam je maleni Tivat.

Čak i Međunarodni aerodrom koji nosi ime ovog grada samo delimično pripada Tivtu. Tivtu pripada samo do sredine poletno-sletne staze, druga polovina teritorije aerodroma pripada susednom Kotoru.

Poreklo imena Tivta

Što se tiče prvog naziva grada – Teodo, tu postoji nekoliko varijanti nastanka. Glavna verzija kaže da je tu negde ranije postojala Crkva Svetog Teodora. Hram je dobio ime po Svetom Teodoru Stratilatu, koji je bio i jeste zaštitnik vojnika, odnosno bio je savršen svetac za austrijske vojnike i mornare koji su se ovde nalazili.

Tako se ime mesta Teodo zadržalo, a Sloveni su, preuzevši vlast nakon odlaska Austrijanaca 1918.godine, zamenili latinsku reč Teodo u Tivat. Sada se jedna od trajektnih linija Kamenari-Lepetane koja se nalazi pored gradatako zove Teodo, u sećanje na taj, prošli, austrougarski period Tivta.

Nacionalni i verski sastav Tivta

Kao rezultat nekadašnjeg prisustva Austrijanaca na ovim prostorima, broj Hrvata katolika u opštini je značajan, ovde oni čine 22% ukupnog stanovništva, žive uglavnom u Gornjoj i Donjoj Lastvi. Katolici Tivta imaju čak i svoju kulturnu zajednicu, koja se ovde zove "družina" ili "bratstvo". Zajedno sa učesnicima istog tradicionalnog udruženja iz Kotora koji se zove "Bokeljska mornarica" oni učestvuju u tradicionalnim bokeljskim događajima, oblače bokeljsku, to jest mletačku, nošnju mornara i povremeno plešu u njoj na glavnom gradskom šetalištu Pine svoj tradicionalni ples kolo. Odmah tu održavaju i Vojni pregled i čak svečano pozdravljaju svojim puškama iz 19.veka.

Uzgred, Bokelj je stanovnik Boke, ovde tako vole da nazivaju Boku Kotorsku, ogroman zaliv koji se proteže nekoliko desetina kilometara od ušća preko Kumborskog tesnaca i Veriga do grada Kotor. Ostali stanovnici Tivta su Srbi, Crnogorci, Hrvati i Cigani koje, inače, je politički korektno nazivati "Romima".

Znamenitosti Tivta

Znamenitosti Tivta pripadaju potpuno različitim epohama, oslikavajući tako različite periode života Kotorskog zaliva. Sam Tivat je najmlađi grad na obali Crne Gore, a za to je kriv njegov ravan reljef. U srednjem veku graditelji su koristili stene ili uzvišice koje je priroda podarila da bi postavili utvrđenje. Pod zaštitom takvih uzvišenosti sa utvrđenjima, ljudi su počeli da žive, trguju, gradovi su rasli. Ali je zato lokalna ravnica podarila solanu koja je postojala više od 800 godina. A ekonomski razvoj ovih mesta je u mnogo čemu povezan sa zaštitom vađenja soli.

Ostatke ovih utvrđenja koji se nalaze na ostrvima i sada vidimo u području Tivta. Drugi deo znamenitosti Tivta je povezan sa pomorskom bazom osnovanom ovde u 19.veku i životom vojnog grada, njegovih mornara, oficira, civilnih službenika.

1. Ostrvo Svetog Marka

Ogromno ostrvo Svetog Arhangela Gavrila ili Svetog Marka

Ostrvo Svetog Marka (Sveti Marko) u opštini Tivat
Ostrvo Svetog Arhangela Gavrila (Stratioti)

Ako stanete na gradsko šetalište Pine u Tivtu i pogledate prema zalivu, uvek ćete sa svoje leve strane videti ostrvo Svetog Arhangela Gavrila, zvano Stratioti, a takođe i ostrvo Svetog Marka, pošto ga je svaki novi vladar nazvao kako je želeo.

Na ovom ostrvu se ranije nalazila mletačka tvrđava koja je štitila lokalnu solanu od neumornih neprijatelja Mletačke Republike, i u kojoj su živeli plaćenici Stratioti, a već u 20.veku ovde je bio smešten egzotični jugoslovenski hotel za domaće turiste.

Sada je ovo ostrvo prekriveno zelenilom, novi vlasnici, u smislu izgradnje, na njemu ne preduzimaju ništa, i to je dobra vest. Pristup ostrvu Svetog Marka zvanično je zatvoren, ali ništa ne sprečava da vas neko od mesnih brodara odvede tamo. Na ostrvu ćete se osećati kao pravi Robinzon, fasade starog hotela proždire zelenilo, a pesak i zamlja su odavno progutali tragove mletačke tvrđave.

2. Ostrvo Gospa od Milosti

Najmanje ostrvo Gospa u arhipelagu

Ostrvo Gospa od Milosti u opštini Tivat
Ostrvo Bogorodice od Milosti (Gospa od Milosti)

Dvorac na trećem ostrvu arhipelaga koje se zove ostrvo Bogorodice od Milosti ili jednostavno Ostrvo Gospa, je bio katolički manastir, poznat po svom zvoniku, koji su monasi napustili još u 19.veku.

Crkva ovog manastira je i dala ime ostrvu. Među lokalnim stanovnicima postoji neformalno ime ovog ostrva — Otok.

Sada ostrvo i manastir pripadaju katoličkoj crkvi, ali monasi na ostrvu ne žive. Ovde se lako može doći čamcem ili SUP-om, ali kupanje u području ostrva je zabranjeno zbog kamenih odrona koji se nalaze u blizini.

Kažu da je do osnivanja franačkog manastira i dolaska jezuita, na ostrvu bila strateška pozicija koja je na nišanu svojih topova držalasve brodove koji su se kretali ka tivatskoj solani.

3. Gradsko šetalište i pristanište Pine

Gradsko šetalište Pine i restorani i hoteli

Pristanište i gradsko šetalište Pine u Tivtu
gradsko pristanište i šetalište Pine

Celokupan život Tivta u 19.veku bio je koncentrisan oko pristaništa Pine gradskog šetališta sa trgom. Ovde se nalaze najstarije kuće u gradu, u kojima su sada prijatni restorani. Ranije su u ovim kućama živeli oficiri i radnici pomorske baze, zanatlijskih radnji i artiljerijskog naoružanja. Mornari su živeli u kasarnama, koje se do sada nisu sačuvale.

Sa šetališta Pine je išao linijski brod koji je povezivao grad sa ostalim delovima Dalmacije. Jadranska magistrala, koja sada preseca Tivat, počela je da se gradi sredinom 20.veka kako se razvijao automobilski prevoz.

Pored obale Pine nalazi se nedavno obnovljena stražarska kula, koja je nekada štitila imanje i prigradski letnjikovac mletačke porodice Buća.

4. Porto Montenegro

Kompleks pristaništa za čamce Porto Montenegro

Porto Montenegro u Tivtu
Marina Porto Montenegro

Odmah pored Pine, nedavno je osmišljen i izgrađen glavni gradski trg Magnolija, ispod njega se nalaze parking, gradska pijaca, supermarketi i malo dalje skromni Porto Montenegro, marina za lokalno stanovništo — Kalimanj. Stanovnici Tivta oduvek su živeli od mora, a ovaj stari brodski "parking" i dalje je njihov život, duša njihovog voljenog Tivta.

Neposredno u samom Tivtu turiste i stanovnike privlači elitni "grad u gradu" Porto Montenegro, koji su investitori od baze ratne mornarice Jugoslavije preobrazili u elitni grad. Savremeni vlasnik kompleksa je državni investicioni fond Dubaija, iliti Emira Dubaija. Sada je Porto Montenegro neka vrsta crnogorskog "Monaka" sa brojnim restoranima i prodavnicama.

5. Ostrvo cveća i Manastir Svetog Arhangela Mihaila

Ostrvo Miholjska prevlaka i crkvom Svete Trojice

Ostrvo cveća ili Svetog Arhangela Mihaila na opštini Tivat
Ostrvo cveća sa manastirom Svetog Arhangela Mihaila (Miholjska Prevlaka)

Ostrvo cveća, Miholjska prevlaka, Manastir Svetog Arhangela Mihaila, ovo prelepo poluostrvo ima mnogo imena, jer je preživelo mnogo epoha. Možete jednostavno doći i lutati po njemu, mesto je tiho i mirno. U junu cvetaju oleanderi koji su posađeni tokom socijalističke Jugoslavije. Zbog svog bujnog cvetanja, ostrvo je dobilo još jedno u nizu imena — Ostrvo mirisa. Uglavnom su tu zelene pešačke staze među sačuvanim kućicama vojnog sanatorijuma. Na samom vrhu ćete otkriti iskopine, crkvu i manastirske kelije.

Prema predanju, ovde je u 12.veku uništen (gađan sa brodova) ogroman hram Svetog Arhangela Mihaila, njegove ostatke i temelj možete videti na mestu iskopina. Pre toga, špijuni su tokom obroka otrovali desetine pravoslavnih monaha, svi su proglašeni svetima i njihove mošti se čuvaju u crkvi Svete Trojice, koja je sagrađena ovde u 19. veku. Poznato je da su se manastir i hram nalazili ovde od 6.do 13. veka, a od početka 13. veka ovde je bio centar Zetske pravoslavne episkopije. Nekoliko pravoslavnih monaha koji sada tu žive obnavljaju tradiciju manastira koji je stajao na tom mestu pre hiljadu godina.

Manastiru Miholjska Prevlaka je nekada pripadao celo ostrvo Prevlaka, poluostrvo je postao tek u 20.veku, kada su ga pri izgradnji vojnog sanatorijuma mostom povezali sa kopnom. Nemojte se iznenaditi, ali te neugledne kućice na ostrvu su i dalje nastanjene, ovde su, tokom "nesrećnih 90-ih" bile naseljene izbeglice iz građanskog rata u Bosni i Hercegovini. Neki od njih žive ovde i sada, a drugi su se preselili u komfornije stanove, ali su ostavili za sobom ove kuće u obliku vikendica. Ne brinite, meštani se uopšte ne mešaju u vaše lutanje po ostrvu. Parking je odmah posle mosta na ulazu, t.e. desno od njega.

6. Crkva Svetog Save

Pravoslavni hram Svetog Save u Tivtu

Crkva Svetog Save u Tivtu
Pravoslavna Crkva Svetog Save

Crkvu Svetog Save primete svi koji prolaze kroz Tivat po Jadranskoj magistrali. Ovaj hram je sagrađen u drugoj polovini 20.veka. Nakon što su brojni katolici napustili područje posle odlaska Austrougara, u Tivat su nakon Prvog svetskog rata počeli da dolaze pravoslavni Srbi i Crnogorci. Pravoslavnih hramova je bilo malo, pa je vlast Kraljevine Jugoslavije donela odluku o izgradnji glavnog gradskog hrama. Nazvali su ga u čast Svetog Save, osnivača Srpske pravoslavne crkve.

Zanimljivo je da je izgradnja hrama koja je započeta 1940.godine, još pri Kraljevstvu, bila zaustavljena tokom okupacije 1941. -1944. godine i završena tek 1967. godine, već tokom socijalizma. Hram je ozbiljno postradao tokom nemačkog i italijanskog bombardovanja 1941.godine, a zatim i od napada savezničke avijacije 1944. godine.

Nakon Drugog svetskog rata, ikonostas iz napuštenog hrama Doma invalida u Prčnju, mestašca pored Kotora, je prebačen ovde i tako sačuvan. Ovaj ikonostas su oslikali ruski majstori, beli emigranti. Sada je hram Svetog Save glavni tivatski pravoslavni hram, u njemu se održavaju venčanja, krštenja, redovne službe. U hramu postoji hor, pa obavezno svratite da slušate dirljivo horsko pevanje na srpskom jeziku.

Hram Svetog Save je pravi primer krstokupolnog hrama izgrađenog u vizantijskom stilu. Posebno radoznalima će biti zanimljivo da u pravoslavlju postoji i kult drugog Svetog Save-Save Osvećenog, a to je palestinski monah-isposnik iz 5.veka, autor pravoslavnog manastirskog ustava. Njemu je takođe posvećeno nekoliko crkava u Crnoj Gori, poput malog hrama Svetog Save u Staroj Budvi.

7. Palata Buća

Danas se u rezidenciji Buća nalaze muzej i galerija Tivta

Palata — rezidencija Buća u Tivtu
Palata Buća

Kotorska plemićka porodica Buća u 14.i 15. veku bila je poznata po diplomatama, teolozima, investitorima, preduzetnicima. Teskoba unutar zidina srednjovekovnog Kotora primorala je uticajne ljude da potraže mesto za odmor i privatnost izvan zidina grada. Jedan takav letnjikovac postao je utvrđena mletačka palata, koju sada možemo videti u centru Tivta.

Nedostatak prirodnih uzvišenja primorao je ove važne Mlečane da podignu stražarsku kulu i moćne zidine 1548.godine, to je učinjeno kako bi se oni koji tu odmaraju zaštitili od iznenadnih napada sa mora (pirati) i kopna (Crnogorci i Turci). U kompleks dvorca porodice Buća, osim kule i prostorija za stanovanje, ulazili su vinogradi, vrt, moćna kapija i 130 metara kamene staze koja je vodila do mora.

Nakon odlaska Mlečana sa ovih prostora drevni letnjikovac je 1812.godine pripao mesnoj bogatoj porodici Luković, i od tada se pojavljuje dvostruki naziv ovog poseda. Na teritoriji istorijskog kompleksa "palata Buća-Luković" sada postoji mala muzejska ekspozicija, umetnička galerija, a na mestu nekada kamene staze koja je vodila ka moru izgrađena je letnja scena i amfiteatar.

8. Veliki gradski park

U blizini elitnog kompleksa Porto Montenegro nalazi se gradski park

Veliki gradski park u Tivtu
Veliki gradski park

Grad Tivat ima park, što je retkost na crnogorskom primorju. U parku je sakupljen red neobičnog drveća koje su mornari donosili iz celog sveta, od Japana do Kanade. Šetnja parkom omiljena je aktivnost mnogih stanovnika Tivta. Od 2015.godine gradskom parku Tivta dodeljen je status «Spomenik prirode». Park je međusobno povezao dvorišta srednje škole, poliklinike i sportske terene. Dakle, ljudi potpuno različitih generacija mogu tu da šetaju.

Ovaj bivši "park Mornara" osnovao je početkom 20.veka austrijski baron admiral Makimilian von Sterneck, a spomenik baronu-botaničaru stoji tačno u sredini parka. Na centralnoj stazi parka nalaze se i biste mornara-heroja Sergeja Mašere i Milana Spasića. Godine 1941. oni su bili oficiri u razaraču "Zagreb" i kada su u zaliv iznenada ušle snage italijanskih okupanta, oni su štitili brod po cenu sopstvenog života, kako ponosni "Zagreb" ne bi pripao neprijateljima.

Zanimljivo je da su zvanje "narodnih heroja" ovi oficiri kraljevske flote Jugoslavije dobili tek 1973.godine, već za vreme socijalističke Jugoslavije.

Važna istorijska mesta Tivta

Celokupan život grada je, suštinski, iznikao na mestima o kojima vredi detaljno govoriti. Odbrana/logistika/ekonomija, pa kuda bez ovog trojstva? Zahvaljujući bivšoj pomorskoj bazi (čiji muzej možete lako posetiti), Jadranskoj magistrali i tivatskim solanama, ova mesta su se u 20.veku ekonomski i demografski razvila, što je rezultiralo rastom Tivta, a pored njega je izgrađen danas tako popularan Tivatski Aerodrom.

9. Jadranska magistrala

Glavni put Balkanskog primorja-Jadranska magistrala (Jadranska magistrala)

Jadranska magistrala preko Tivta
Jadranska magistrala (autoput)

Jadranska magistrala prolazi kroz Tivat i povezuje zemlje juga Jadrana (Grčku, Albaniju) sa hrvatskim autoputem koji vodi ka ostalim zemljama EU. Ovaj put stvara gradu ogromne probleme u vidu višečasovnih letnjih gužvi, ali istovremeno pruža gradu brojne turiste.

U savremenom asfaltovanom obliku, Jadranska magistrala u području Tivta funkcioniše od 1966.godine, tada su za prevoz povećanog broja automobila za potrebe trajektne linije predate pomorske desantne barže (HDB). Njihov rad na trajektnoj liniji Lepetane Kamenare može se zapaziti i sada.

Špiro Milošević i Špiro Sekulović, lokalni stanovnici, koji su 1896.godine uspeli da prevezu automobil kneza Nikole na međusobno povezanim čamcima, smatraju se osnovačima trajektne linije. Redovanprevoz preko tesnaca Verige u području Tivta otpočeli su 1920.godine braća Aranzulo, njihova linija se zvala «Catara». Lokalni stanovnici i sada nazivaju trajekte na Jadranskoj magistrali "Catarima".

10. Solana

Tivatska solila danas je rezervat prirode gde možete videti flamingose

Solana (Tivatska solila) u Tivtu
Solana (sada utočište za ptice)

Ogromna solana (Tivatska solila), najvažniji strateški objekat površine od oko 150 hektara, je oduvek obezbeđivala radna mesta na ovim lokacijama. Solanu su u krvavim sukobima delili Srbi, Mlečani i Turci. Sada je bivša solana samo utočište za ptice, po kojem je, uzgred, zanimljivo prošetati sa decom i potražiti pogledom ili pomoću dvogleda ove ogromne snežno bele čaplje.

Solanu su u različitim vremenima posedovali Vizantijci, srpski despoti, crnogorski feudalci, Turci, Mlečani, ali su na njoj uvek radili samo predstavnici plemena Grbalj, koji i sada žive u dolini između Kotora i Budve.

Zanimljivo je da su za rad na solanama i Turci, i Mlečani, i srpski "velikaši", tj.feudalci, predstavnike Grbalja oslobađali od drugih poreza. Čak i pri pljačkanju solana, neprijateljske strane nisu dodirnule radnike, jer je vađenje soli uvek zahtevalo veštinu i kvalifikaciju. Potpun prestanak rada tivatske solane se dogodio tokom socijalizma, 1964.godine. A tokom vlasti Austrijanaca početkom 20.veka, solani je pridodata ciglana, čiju cev možete videti i sada tokom šetnje po solani.

11. Muzej pomorske baštine

Pomorski muzej se nalazi uokviru kompleksa Porto Montenegro

Muzej pomorske baštine u Tivtu
Muzej pomorske baštine

Modernoj Crnoj Gori nije potrebna velika mornarica, ali sećanje na nekadašnja vremena i flote Austrougarske i Jugoslavije sa sedištem na ovim mestima sačuvano je u pomorskom muzeju Tivat. Muzej se sastoji od unutrašnje ekspozicije i brodova eksponata koji se nalaze na otvorenom ispred zgrade muzeja.

Unutar malog muzeja na 2 sprata možete videti pomorsku opremu, oružje uklonjeno sa ratnih brodova, opremu ronioca, navigacione instrumente iz različitih epoha.

Među brodovima-eksponatima postoje ne samo dve podmornice “Una” i «Heroj» iz vremena socijalističke Jugoslavije, već i brod «Barbara», pravi veteran ratne mornarice Jugoslavije, koji je sagrađen 1926.godine u Nemačkoj. Rad ovog malog broda bio je neprimetan, ali važan. Pre rata je prevozio ratno naoružanje tivatske vojke, a već nakon Drugog svetskog rata, bio mu je predočen važan zadatak — prevoz radnika Tivta ujutru do mesta rada, a uveče kući, do mesta gde žive. Tako je brod BM-58 radio na liniji Risan — Tivat punih 50 godina. Za mnoge stanovnike zaliva, on je postao nerazdvojni deo njihovog života, sat je bio na njemu, a na brodu "Barbara" su i izjavljivali ljubav. Kada ste u muzeju, obavezno priđite ovom neupadljivom brodu-simbolu čitave epohe.

Zbog čega Tivat privlači investitore?

Mala površina ne sprečava Tivat da bude lider Crne Gore po broju investicija koje je privukao po kvadratnom kilometru i po glavi stanovnika. Osim dva novoizgrađena investiciona projekta Porto Montenegro (Porto Montenegro) i Luštica Bej (Lustica Bay), koji su koštali više od milijarde, na teritoriji opštine Tivat već se grade manji po veličini, ali persepktivniji mali hoteli i turistički kompleksi.

Koja je tajna privlačnosti grada za investitore? Naravno, u prisustvu aerodroma i veoma pogodnoj lokaciji Tivta na obalama Boke Kotorske ili jednostavno Boke, koja se proteže na 32 km. kopna, dok deo tivatske teritorije izlazi na otvoreno Jadransko more.

Mapa atrakcija Tivta

Sve navedene znamenitosti u članku su označene na ovoj mapi.

Mapa atrakcija Tivta
Mapa znamenitosti i istorijskih mesta Tivta

Opcije za kretanje po opštini:

  1. Peške
  2. Taksi, uključujući i pomorski taksi
  3. Lokalne linije autobusa Tivat Krašići / Radovići, Tivat Lepetane/Kamp. Raspored lokalnih autobusa kompanije "Blulajn" možete videti na sajtuBlueline.

Zaključak

Ako ostajete samo 1 dan u Tivtu, obavezno posetite gradsko šetalište Pine, popijte kafu sa pogledom na Zaliv i plutajuća ostrva Krtoljskog arhipelaga. Na šetalištu ćete moći da zapazite ležeran život lokalnog stanovništva, da osetite duh moderne Crne Gore. Nakon toga, prođite kroz kompleks Porto Montenegro, i uverite se da je čovek sada sposoban da mnogo toga učini. Ovaj luksuzni kompleks vlasnika jahti podignut je za samo nekoliko godina na mestu radionica i administrativnih zgrada jugoslovenske pomorske baze.

Na drugoj strani kompleksa zapazićete mali Pomorski muzej, deci će biti zanimljivo da uđu u podmornice, a isto bi moglo da se kaže i za odrasle. Nakon muzeja, možete nastaviti duž obale tivatskog zaliva prema selu Seljanovo ili poći nazad. U centar Tivta možete se vratiti kroz gradski "park Mornara" koji je sagradio austrougarski baron. Ova mesta će vas podsetiti da su ove zemlje dugo bile evropske, austrijske i da su nedavno ušle u Crnu Goru.

Ako vam ostane vremena, posetite Ostrvo cveća ili na tivatsku solanu. Mirno je i puno zelenila, a šta još treba gradskom stanovniku-privatnost i odmor za oči, a u okolini Tivta naći ćete takvih mesta u izobilju.

O autoru

Nikolaj Stepanov je licencirani vodič za Crnu Goru i istoričar. Živi u Crnoj Gori više od 10 godina. Provodi autorske ture po Crnoj Gori sa istorijsko-analitičkim akcentom. Uz to se trudi da svoje ekskurzije učini zanimljivim i zabavnim.

Njegovi radovi se objavljuju i citiraju u srpskoj i crnogorskoj štampi, zbog čega je stekao prijatelje među lokalnom naučnom elitom. Takođe, njegovi radovi se objavljuju u najstarijim i najuticajnijim novinima Srbije – u”Politici“, na ruskom portalu o Crnoj Gori”OpenMonte“, novinama”Vesti“ i”Sloboda Reč“. U istraživanjima koristi isključivo lokalne arhivske i naučne izvore.

Ostali članci

Najljepša poznata i skrivena mjesta i 5 nacionalnih parkova Crne Gore

  • Vodič

Deset najpopularnijih znamenitosti u Budvi: Mesta za posetiti prema istoričaru i stanovniku Crne Gore Nikolaju Stepanovu u gradu Budvi

  • Vodič
Prikaži više