Istorija i znamenitosti grada Kotora — 10 mesta koje vredi videti (prema rečima istoričara i stanovnika Crne Gore Nikolaja Stepanova)
Stari Kotor i njegova tvrđava su možda najpopularnije atrakcije u Crnoj Gori. Upravo u Kotoru se zaustavljaju brojni kruzeri, s obzirom da gotovo sve kompanije za krstarenje uključuju posetu Kotoru u obaveznom programu.
Sadržaja
Istorija i opis Kotora
Stanovništvo Kotora i mentalitet stanovnika
Glavni nedostatak Kotora
Problem transporta
Arhitektura Kotora
Znamenitosti i mesta od interesau Kotoru
1. Kapija Starog Kotora
2. Zamak San Đovani
3. Bokokotorski zaliv
4. Padine Pećine Pestingrad i Vilinica
5. Citadela (Campana Bastion)
6. Katedrala Svetog Tripuna
7. Trg oružarnice
8. Kula sa satom i pilori
9. Napoleon teatar
10. Muzej mačaka
Mapa znamenitosti Kotora
Zaključak
O autoru
Pretpostavimo da ste plovili kruzerom u grad... Šta se može preporučiti onima koji imaju samo dan u Kotoru (5-6 sati)? Prema mojim zapažanjima i prema recenzijama turista, ova tri mesta Kotora su ta koja turiste odvode u vreme pre 200-300 godina i upravo u njima možete razumeti Kotor, osetiti njegovu istoriju.
- Pre svega, potrebno je da uđete u tvrđavu Kotor kroz Glavnu (morsku) kapiju i ležerno popijete kafu na Trgu oružja, koja će vam se otvoriti odmah posle Morske kapije. Trg oružja i Glavna kapija su pravo lice Kotora.
- Ako se ne plašite hiljadu kamenih stepenica, penjanja do visine od 230 metara i imate 3-4 sata slobodnog vremena, popnite se na gradske zidine do tvrđave San Đovani (tvrđava Svetog Ivana), odakle možete uživati u pogledu na zaliv koji oduzima dah.
- Ali duša Kotora može se osetiti zvonjavom zvona na Trgu katedrale Svetog Trifuna, gde se nalazi katolička crkva istog imena, posvećena zaštitniku grada.
Preporučujem posetu sledećim atrakcijama, pošto ih, iz mog iskustva, gosti grada najviše vole, na zgodnoj su lokaciji, mogu se obići za dan i dostupne su turistima sa bilo kojim vidom fizičke spremnosti. Izuzetak je planina Pestingrad, za pohod na ovu stenu potrebno je da imate iskustva u planinarenju i ceo dan vremena. Ali vredi, pogledi sa Pestingrada su predivni.
Istorija i opis Kotora
Istorija Kotora počinje u rimsko vreme. Veruje se da su Rimljani bili ti koji su prvi postavili svoja utvrđenja ovde. Posle pada Rimskog carstva, vladari ovih mesta se menjaju, ali suština postojanja ovog grada se ne menja.
Ovaj trgovački grad oduvek je bio ne samo ekonomski centar regiona, već i velika tvrđava koja kontroliše jedinstveni zaliv južnog Jadrana. Ovde su brodovi svih imperija koje okružuju Jadran pronašli utočište od žestokih zimskih talasa i jakih vetrova. Bilo je rimskih trirema, vizantijskih dromona, venecijanskih galija i britanskih sloopsa u zalivu.
Vladari Kotora su se smenjivali po sledećem redosledu:
- Rim (2. vek pre Nove ere – 5. vek nove ere)
- Vizantija (5. – 12. veka)
- Kraljevina Srbija (12. – 14. veka)
- Bio je to nezavisni grad-republika od 1391. do 1420. godine
- Mletačka republika (15. – 18. veka),
- Austrougarska (od 19. do 20. veka)
- Jugoslavija (20-21. veka)
Od 1944, posle oslobođenja od nemačke okupacije, Kotor je uvršten u Socijalističku Republiku Crnu Goru. Grad je postao potpuno crnogorski tek posle proglašenja nezavisnosti ove male zemlje 2006.
Tokom srpske, a potom i mletačke uprave, u tom gradu je rođeno nekoliko plemenitih porodica, koje su učestvovale u upravljanju grada. Iz tog vremena datiraju poznata plemena Buća, Bolica, Grbonja, Drago, Bizanti, Bekuča, Jakanja, Pima, Lambardić, Vrakinen i Grgurina. Ukupno je u Kotoru bilo nekoliko desetina uticajnih porodica.
Pored Kotora u zalivu istog imena su njegovi satelitski gradovi Perast i Prčanj. Istorijski gledano, sudbine ova tri naselja bile su nerazdvojne, to je bila teritorija unutar trougla Kotor-Perast-Prčanj u 16. i 17. veku, najtežim vekovima za Mletačku republiku, koja je ostala traka zemlje pored mora neosvojena od strane Otomana, a to se ogleda u jedinstvenoj baroknoj arhitekturi ovih mesta.
Stanovništvo Kotora i mentalitet stanovnika
Poseban mentalitet lokalnog stanovništva razvija se vekovima. Stanovnici cele Boke Kotorske od Budve do Herceg Novog sebe nazivaju Bokeljima, naučnici smatraju da su Bokelji i njihov način života posebna etnokulturna zajednica. Zasniva se na ranom ulasku ovih mletačkih, a potom i austrougarskih kolonija, naseljenih uglavnom Slovenima, u zonu uticaja zapadnoevropske kulture. Sami Bokelji sebe smatraju posebnim narodom, mešavinom italijanske, austrijske i slovenske krvi, koji su odrasli u stalnom susedstvu pravoslavlja i katoličanstva, dok su živeli na raskrsnici mora i planina. Glavnim gradom svih Bokelja se oduvek smatrao Kotor.
Upravo je Kotor postao osnova za jedinstveno udruženje bokeljskih mornara zvano "Bratovština Svetog Nikole mornara iz Kotora" ili ukratko "Bokeljska mornarica Kotor". Veruje se da je mornarica osnovana još 809. godine, tada je grad dobio mošti Svetog Trifuna, savremenog zaštitnika Kotora.
Prvi ozbiljan test za mornare, koji ih je ujedinio na mnogo vekova, bio je napad Saracena 840. Od tada su mornari izdržali mnoga iskušenja, Kotor je u svojoj istoriji bio deo Vizantijskog carstva, Srpskog i Ugarskog kraljevstva, bio je deo Hercegovine, Mletačke i Francuske Republike, Ruske i Austrougarske imperije, ali je pomorsko bratstvo Bokelja prenosilo svoju tradiciju sa kolena na koleno.
Glavni nedostatak Kotora
Nema punopravnih plaža u Kotorskom zalivu
Jedina mana Kotora je nedostatak dobrih plaža. U suštini, ovde su plaže betonska pristaništa sa stepenicama za ulazak u vodu, na nekim mestima vlasnici najbližih hotela i vila sipaju pesak ili kamenčiće, ali takve "čovekove" plaže u zimskoj sezoni vetra ogole talasi i moraju da se sipaju iznova svake godine.
Nedostatak plaža nije problem za turiste iz zapadne Evrope, koji su veoma naklonjeni ovim mestima zbog svog jedinstvenog terena. Postoji takva vrsta turizma kao što je kontemplacija. Veruje se da su glavna kategorija turista koji posećuju Kotor i njegovu okolinu upravo zapadni Evropljani. Mnogi od njih čak pokušavaju da kupe stambeni prostor ovde, pa Kotorski zaliv u poslednje vreme doživljava pravi građevinski bum.
Problem transporta
Logistika oko Kotora je veoma ograničena uskom obalom, saobraćaj duž mora je gust, a putevi su ovde uski. Do udaljenih sela zaliva, kao što su Strp, Morinj, Konstanca, Prčanj, Stoliv, kao i selo Lepetane, koje se graniči sa Tivtom, može se stići lokalnom autobuskom linijom, koja redovno polazi sa stanice ispred tržnog centra Kamelija. U gradu postoji međugradska autobuska stanica, ali je daleko od istorijskog centra grada.
Glavni problem transporta Kotora već više od 10 godina je nedostatak javnog parkiranja i "večita" saobraćajna gužva iz Tivta. Uprkos merama nadležnih za regulisanje protoka saobraćaja uz pomoć semafora i pokušaja pokretanja redovnog vodnog prevoza turista oko zaliva, poteškoće u ulasku u centar počele su da se primećuju i zimi, pa oni koji idu da se dive Starom Kotoru ili žele da se nasele ovde treba da budu strpljivi.
Arhitektura Kotor
Hajde da uradimo ono što neprijatelji Kotora nisu mogli da urade mnogo vekova, da pogledamo unutar grada. To se može uraditi kroz kapije tvrđave, koje se nalaze na jugu, severu i zapadu tvrđave.
Arhitektonski stilovi zgrada unutar Kotora podeljeni su u tri glavna sloja.
I. Srpsko-vizantijskegrađevine napravljene u rimskom stilu, uglavnom dobro očuvane crkve i fragmenti zidina tvrđave iz perioda 12-13. veka.
Odlična ilustracija kakvo je bilo utvrđenje u 12. veku "bez topova" je zid tvrđave, očuvan na južnoj kapiji Kotora, koja se nalazi kod bastiona Gurdić. Zbog činjenice da u to vreme nije bilo pretnje od udara đuladi, zidovi tvrđave su izgrađeni nisko i vertikalno.
Među rimskim crkvama koje su opstale u Kotoru od 12. veka, najpopularnija je crkva Svetog Luke,
Pravoslavna crkva Svetog Luke je još uvek aktivna i u ovom hramu su sačuvani delovi vizantijskih fresaka, što može biti interesantno ljubiteljima antike.
Pored toga, obavezno pronađite Crkvu Svete Ane, takođe izgrađenu krajem 13. veka, na njoj su prikazane freske na otvorenom, što je retkost za hramove bilo kog doba.
Najveći verski objekat iz 13. veka, Crkva Svetog Mihaila, je zasnovana na izgledu rane hrišćanske bazilike, u njoj se organizuje "lapidarijum". Od 1906. godine ovde je prikupljena kolekcija kamenih grbova, kamenih ukrasa, ploča, portala, prestonica, a sve što su arheolozi pronašli na teritoriji Starog Kotora.
Crkva Svetog Mihaila u romansko-gotskom stilu
II. Sledeći arhitektonski sloj Starog Kotoraje italijanski (Venecijanski) Barok. On dominira u unutrašnjosti tvrđave, jer je stari grad skoro potpuno obnovljen posle katastrofalnog zemljotresa 1667. Od tada, gotika je u gradu prisutna samo u fragmentima.
Verovatno najlepša venecijanska odaja Kotora renesanse je palata plemićke porodice Pima na Trgu Muki. Falsifikovane ograde za balkon ove gotsko-barokne komore, naručene od kovača i oružara, čine da se mnogi ljudi zadržavaju na ovom trgu, gde se nekada pekao hleb i prodavalo brašno.
Ništa manje značajna za eru rane moderne arhitekture je Katedrala Svetog Trifuna, njena zvona i centralni deo u obliku džinovskog luka takođe su stekli svoj barokni izgled krajem 17. veka. Stare gravure nam govore da je katedrala prvobitno bila gotska u svojoj arhitekturi.
III. I na kraju, pošto je pao u ruke Austrijanaca, u 19. i 20. veku grad je dobio, za to doba,moderne građevine u stilu Art Nouveau, koje se sada izdvajaju na svetlim tačkama u Starom Kotoru protiv pozadine italijanskog baroka dominantnog još od 18. veka. Pravoslavna crkva Svetog Nikole početkom 20. veka izgrađena je u obliku krsta.
Crkva Svetog Nikole je kompletna arhitektonska suprotnost Crkvi Svetog Luke, koja stoji nasuprot nje.
U 20. veku grad je izgubio funkcije tvrđave, ali su, na sreću, za vreme socijalističke Jugoslavije vlasti počele da shvataju značaj razvoja turizma i zabranile nove zgrade, produžetke i nadogradnje unutar starog grada. Štaviše, još jedan snažan zemljotres koji se ovde dogodio 1979. godine omogućio je uklanjanje nepotrebnih istorijskih slojeva i brojnih arhitektonskih promena 19. i 20. veka tokom oživljavanja Kotora.
Znamenitosti i mesta od interesa Kotor
Stari Kotor je s pravom glavno turističko blago Crne Gore. Njegovu tvrđavu i deo gradova pored Kotora, koji se nalaze na obalama živopisnog zaliva Kotor, UNESKO je uvrstio u listu arhitektonskog nasleđa čovečanstva.
Sama tvrđava Kotor podeljena je reljefom na gornje i donje delove, ali 90 odsto turista posećuje samo "donji Kotor", već naseljeni deo kotorske tvrđave. Samo nekoliko gostiju ovog drevnog grada usudiće se da se popne na gornju tvrđavu Svetog Jovana do visine veće od 200 metara duž više kilometara tvrđave.
Sva popularna mesta Kotora vidljiva su čak i sa donjeg zida tvrđave. Kotor je sakrio sve znamenitosti u obodu ovih zidova, zapravo, to su glavne atrakcije Crne Gore.
Posebnu pažnju obratite na trgove grada. Na Trg od Mlijeka, Trg od Salate, Trg od Brašna, Trg od Oružja. Sve ovo nas podseća na zanate i trgovce koji su cvetali u ovom gradu od 13. do 18. veka. Većina gradskih trgova formirana je u ovom periodu.
Nažalost, zemljotres iz 1667. godine promenio je plan grada i mnoge ulice su promenile pravac, ali su trgovi ostali na svom mestu i ostali glavne ćelije u svakom trenutku života grada, obavezno posetite ova mesta.
1. Kapija Starog Kotora
Morska kapija ukrašena venecijanom maskom
Kapija sada igra ulogu portala, na ulazu u Stari Kotor odvešće vas u drugi svet, svet italijanskog baroka, venecijanske istorije, srednjovekovni život. Tri kapije se nalaze u donjoj tvrđavi, a jedna, sada zatvorena, bila je u gornjoj tvrđavi, na visini od oko 150 metara.
Severna kapija se zove "Kapija na reci", to je najmlađa gradska kapija, izgrađena je u 16. veku i poslužila je kao izlaz na pijacu, na koju su Crnogorci doneli svoju robu sa planina. Kapija je takođe imala vojnu svrhu, da napravi sorte ako neprijatelj sleti na obalu reke Škurda.
I, konačno, Morska kapija, nalazi se na zapadnoj strani tvrđave, sada je glavna i najprimetnija. Kroz nju prolaze brojne grupe turista i iza ove kapije se nalazi Trg oružja sa kulom sa satom i pilorom. Upravo ovde, na Trgu oružja ima mnogo kafića i prodavnica, za mnoge turiste poseta Kotoru završava se ovim trgom.
2. Zamak San Đovani
Zidovi dvorca San Đovani (Sveti Jovan)
Prema pravilima srednjovekovnog utvrđenja, donžon je trebalo da bude izgrađen u svakoj tvrđavi tog vremena, odnosno glavnom gradskom tornju ili čitavom zamku, gde bi, u slučaju neprijatelja koji se probija kroz izlazeće zidine tvrđave, princ i njegovo ponovno utočište mogli da se utoče.
Dvorac San Đovani je klasičan "donžon" tvrđave Kotor, ali ima veoma neobičan izgled i lokaciju na visini od 260 metara nadmorske visine. Ako je na moru ključno utvrđenje tvrđave uvek bio bastion Kampane, onda je dvorac San Đovani bio baza za odbranu od napada sa planina i kontinenta. Bio je povezan sa ostatkom zidina tvrđave mostom na rasklapanje, na njegovoj teritoriji se čak i sada mogu videti ostaci cisterne za pijaću vodu, dnevne odaje, skladišta za barut, namirnice i municiju.
San Đovani je svoj konačan izgled dobio krajem 15. veka, a zidove koji su vodili do njega finalizovali su venecijanski inženjeri u 16. i 17. veku.
Turisti mogu da se popnu u dvorac San Đovani duž zidina tvrđave, ulaz u gornji deo tvrđave se plaća. Na putu do zamka vas čeka skoro hiljadu i po koraka i crkva Gospe od Zdravlja.
3. Bokokotorski zaliv
Postoje 4 velika grada na obalama zaliva
Put ispred kojeg su gotovo uvek zauzeti kruzeri, pošto 30 metara dubine zaliva to dozvoljavaju. Proširenje Bokokotorskog zaliva na ovom mestu zove se "Kotorski zaliv" i samo mesto ima veoma lep pejzaž, koji čine Dinarske planine i poluostrvo Vrmac koji ga okružuju.
Za neke iskusne putnike ova mesta podsećaju na lepotu jezera Garda i Komo na severu Italije, za druge norveške fjordove. Da, kombinacija venecijanske barokne arhitekture, neverovatnog stenovitog pejzaža i kruzera koji redovno dolaze sa mora čine ova mesta Kotora zaista jedinstvenim.
Strane Kotora protežu se u unutrašnjosti nekoliko desetina kilometara. Na njenim obalama se nalaze 4 grada, koji su dali ime produžecima Boke, zvane Zaliv. Prilikom ulaska sa mora brodom ili jahtom, putnika čeka zaliv Herceg-Novi, a posle uskog Kumborskog moreuza dolazi Tivatski zaliv.
Dalje, prolazeći kroz najuži moreuz Boke, nazvan Verige, putnik će videti grad Perast i njegova dva ostrva ispred njega, Risanski zaliv će se otvoriti levo, a ogroman Bokokotorski zaliv će se protezati u daljinu desno. Svi brodovi za krstarenje ga prate do misterioznog Kotora.
4.Padine Pećine Pestingrad i Vilinica
Kameni masif koji visi iznad Kotora sa jugoistoka se zove Pestingrad. Nalazi se pored planine Lovćen, koja je ključna za Crnu Goru u istorijskom smislu.
Pestingradska stena, koju može lako da vidi svaki posetilac Kotora, prepuna je mnogih legendi vezanih za istoriju grada. Na primer, jedna od stena Pestingrada, maštovito podeljena prirodom u obliku luka, zove se Vilina vrata. U mitologiji Srba i Crnogoraca, vile su dobre vile, nimfe, koje su živele u planinama i šumama, koje su pomagale ranjenim ili iscrpljenim ratnicima i putnicima.
Dakle, na padinama Pestingrada živela je vila Alkima. Mornari koji su stigli u zaliv želeli su da ovde izgrade svoj grad, na visokoj i nepristupačnom steni Pestingrada, ali ih je vila Alkima savetovala da izgrade tvrđavu bliže vodi, a svojom voljom, izvori sa bistrom vodom pojavili su se u podnožju Pestingrada, a reka Škurda je takođe iskočila ispod stena, iako je nekada tekla i slivala se u zaliv skrivena, pod zemljom.
Od tada, visoko u planinama kroz prirodni svod "Vilina vrata", stanovnici predgrađa Kotora Dobrote i Prčnja često mogu da vide mesec ili ‘lunu’. Bliže zori, upravo u punom mesecu, Mesec završava svoje noćno putovanje po nebu iz ovog svoda, "odabrani" mogu da vide vilu Alkime na planini Pestingrad, kako sedi na svodu svojih vrata. Ona i dalje brine o Kotoru i pomaže svojim stanovnicima u teškim vremenima.
Pešačke staze vode od sela Njeguši do Pestingradske stene, put u jednom pravcu će vam oduzeti oko 2,5 sata. Staza je srednjih poteškoća, bolje je ne hodati sa decom. Na kraju pešačenja,pod vašim nogama će biti kilometarska litica, zadivljujući pogled na celu Boku Kotorsku i sam Kotor. Takođe, idući malo u stranu, možete da prođete kroz Vilina vrata, ali niko ne zna da li će vas Alkima sresti i da li će biti srećna što vas vidi.
5. Citadela (Campana Bastion)
Kampana kula je ključna citadela u utvrđenju kotorske tvrđave
Bastion Kotora ili bastion Kampana nalazi se na ključnoj ivici gradske tvrđave, usmerene ka Zalivu.
Bastion je odigrao ključnu ulogu u odbijanju napada trupa turskog admirala Hajrudina Barbarose 1539. U to vreme, to je bilo okruglo autonomno utvrđenje — "Veliki toranj" povezano sa gradom mostom na rasklapanje.
Od 1613. godine, pored bastiona Kampana, nazvanog "Sorano pozicija", postavljene su 2 artiljerijske baterije. Zanimljivo je da je pozicija komandanta tvrđave Kotor bila toliko važna da su ga birali na glasanju malog Veča iz Kotora, zajedno sa sudijama i drugim zvaničnicima.
Sada se turisti mogu slobodno popeti na tvrđavu Kotor iz Kampana pored Napoleonovog pozorišta. Iz Kampan bastiona možete se diviti pogledu na Boku Kotorsku, pristanište Kotor i korito reke Škurda. Tu su i stolovi kafića "Bastion", gde možete prezalogajiti, užinati ili samo popiti kafu sa prelepim pogledom.
6. Katedrala Svetog Trifuna
Crkva Svetog Trifuna je centar lokalne katoličke eparhije.
Glavni kotorski hram, Katedrala Svetog Trifuna, ima dugu istoriju. Na kamenim natpisima unutar katedrale, naučnici su pronašli datum 13. januar 809. godine, koji se smatra datumom osvećenja ovog hrama.
U ovom hramu su sahranjeni Andrija i Marija Saracenis, pokrovitelji hrama, sa čijim su novcem početkom 9. veka mošti Svetog Trifuna kupljene od trgovaca, po pravoslavnoj tradiciji Svetog Probafona, koji su danas glavno blago i glavnog gradskog hrama i samog Kotora.
U svetosti katedrale, koja se može posetiti uz posebnu doplatu, možete videti mnogo artefakata iz verskog života katolika iz svih perioda života grada i samog hrama, tu su biskupska odeća, posuđe, verski objekti, ikone.
Spolja, crkva Svetog Trifuna je sada mešavina rimskih i gotičkih arhitektonskih stilova sa fragmentima baroka. Dva zvonika od 35 metara u hramu lako se vide iz bilo kog dela grada, lako ga možete pronaći čak i bez mape grada.
Iznad ulaza u hram videćete "zlatnog dečaka", to je Sveti Trifun, zaštitnik Kotora, čije relikvije hram drži u svojoj riznici. Pogledajte izbliza, u njegovim rukama zlatni Sveti Trifun drži ceo Kotor, koji je uhvaćen zajedno sa gornjom tvrđavom i lako prepoznatljivim zamkom San Đovani.
Rezidencija katoličkog biskupa nalazi se u susednoj crkvenoj zgradi. Biskup ima prolaz iz svoje rezidencije direktno u samu crkvu, za to ne mora da izađe napolje. Takvi tajni prolazi dodaju misteriju ovoj misterioznoj i najlepšoj katoličkoj crkvi u Crnoj Gori.
7 Trg od Oružja
Na trgu je zgrada gradskog arsenala, gde je skladišteno oružje
Ako uđete u Kotor kroz njegovu glavnu "Morsku" kapiju, odmah ćete doći do glavnog gradskog trga, koji se sada zove "Trg od Oružja". Trg je tokom svoje istorije imao mnogo imena, tokom socijalizma se zvao, na primer, Oktobarski trg revolucije, u 19. veku je bio "Vechnitsa", t.e. mesto gde se okupljao Veliki sabor, gradski parlament.
Ime Trg od Oružja je dobio zbog kovača i oružara koji su radili na ovom trgu u brojnim radionicama. Pored oružara, zlatari Kotora radili su i sa drugim metalom na Trgu od Oružja. Bili su toliko profesionalni da je oltar bazilike Svetog Nikole, koji se nalazi preko puta Crne Gore na drugoj obali Jadranskog mora u gradu Bariju, poveren njima da ga ukrase.
Oružje je izdato svim građanima Kotora, pošto su svi muški stanovnici bili u obavezi da stoje na zidinama tvrđave kada ih napadne neprijatelj. Iz arsenala Kotora, gradske ratne galije su takođe bile naoružane.
I, naravno, na glavnom trgu u gradu nalazi se toranj sa satom i "pilori", na koji su sugrađani stavljeni zbog male snage, a odmah su pročitane uredbe o ozbiljnijim kaznama.
Glavni trg Kotora možete lako videti ako sedite za stolom u jednom od mnogobrojnih kafića koji se nalaze na Trgu od Oružja. U lokalnom kafeu Forza možete probati najbolji čizkejk u gradu.
8. Kula sa satom i pilori
Sat još uvek radi i pokazuje tačno vreme
Kada se tačno pojavio "Stub srama", niko u gradu vam neće reći. Uvek je bio ovde. Građani koji su počinili manje prekršaje, koji se danas nazivaju "administrativnim", postavljeni su na Stub srama. Period boravka na Stubu srama mogao bi da bude od nekoliko dana do nekoliko nedelja.
Ali sahat-kula pored nje ima datum svog rođenja, to je 1602. godina. Izgrađena je na prednjem mestu, gde su nakon presude izvršene smrtne kazne ili su jednostavno izvršena pogubljenja. Na primer, na prednjem mestu su lopovima sekli ruke, a izdajnici su žigosani na čelu.
Sada je Kula sa satom u Kotoru interesantna ne samo zato što je prepoznatljiv simbol grada. Istorija Kotora i njegove kule sa satom su nerazdvojni već mnogo vekova.
Kao i pre nekoliko vekova, gradsku kulu sa satom u Kotoru i sahat mehanizam služi porodica Homen, zanat satova prenosi se u ovoj porodici sa kolena na koleno - od dede do sina, od sina do unuka. A kucanje gradskog sata u podne može se uporediti sa kucajućim srcem, kako grada, tako i Ljubomira Homena, savremenog čuvara gradskog sata u Kotoru.
9. Napoleonovo pozorište
Zgrada nekadašnjeg Napoleonovog pozorišta, jednog od prvih pozorišta na Balkanu
Pored gradskog arsenala na Trgu od Oružja u gradu Kotoru možete videti zgradu Napoleonovog pozorišta, u kojem se sada nalazi skupoceni hotel sa veoma lepim lobijem, stilizovan kao u 19. veku. Obavezno pogledajte kroz njegovo staklo unutar predvorja hotela, to će vam izgledati kao prava vremenska mašina. Mnoge porodice Dalmacije došle su da vide Kotor i odu u ovo pozorište.
Istorija pozorišta počinje početkom 19. veka, kada su 1807. godine Francuzi zauzeli Kotor. Jedna od najkulturnijih nacija svog doba, Francuzi nisu mogli da zamisle svoj život bez pozorišta i izgrađen je na mestu gde se nalazila zgrada gradske straže. Međutim, zgrada tog pozorišta, koje je davalo predstave do kraja 19. veka, nažalost, nije imala ništa zajedničko sa modernom građevinom napravljenom u stilu klasicizma. Izgrađena je u prvoj polovini 20. veka, kada su jugoslovenske vlasti ponovo napravile Skupštinu grada na mestu pozorišta, a u to vreme se zvala Gradska skupština.
Zgrada pozorišta u Kotoru teško je oštećena tokom zemljotresa 1979. godine, ali zahvaljujući radu restauratora, sada je najvidljivija zgrada na glavnom gradskom Trgu od Oružja. Pored Napoleonovog pozorišta možete se popeti na gradske zidine i doći do gradskog bastiona Kampane, odakle ćete imati predivan pogled na Kotorski zaliv i okolinu Kotora.
10. Muzej mačaka
Muzej mačaka u Kotoru, smešten u privatnom stanu
Verovatno vas glavno razočarenje prilikom posete Kotoru može sačekati u gradskom muzeju mačaka. Muzej mačaka u Kotoru je privatna institucija i njegova izložba se sastoji od nekoliko desetina eksponata. Na zidovima muzeja, kolekcije razglednica iz različitih vremena koje prikazuju mačke i njihove vlasnike okačene su u ramovima. Na izložbama muzeja videćete nekoliko tanjira i medalja sa likom mačaka, dečjim i odraslim slikama "mačijih" tema, ništa više.
Generalno gledano, mačke su nedavno postale pravi simbol grada Kotora, otvorene su mnoge prodavnice suvenira "mačaka", gde možete kupiti mačke prikazane na torbama, majicama, u obliku magneta i figurica. S tim u vezi, otvoren je i ovaj privatni "muzej".
Muzej mačaka nalazi se na Trgu od Drva. Ogroman brest, po kome je trg dobio ime, posađen je ovde u dalekom 17. veku i u potrazi za muzejom mačaka, nećete propustiti ako izađete na ovaj ogromni brest.
Mapa znamenitosti Kotor
Glavne atrakcije Kotora se nalaze kompaktno, možete ih pronaći na ovoj mapi.
Zaključak
Glavnu neprijatnost prilikom posete Kotoru stvaraju kruzeri, jer svaki kruzer dovodi hiljade turista, koji pune ulice Starog Kotora i njegova zanimljiva mesta, penju se po zidovima njegove tvrđave.
S tim u vezi, preporučeno vreme za posetu istorijskom delu Kotora je od 8.00 do 11.00, pre dolaska grupa sa kruzera i posle 16.00, kada kruzeri krenu na noćni prelaz do sledećeg grada. Najbolje je posetiti Kotor i njegove atrakcije van turističke sezone, zimi, ranim prolećem ili kasnoj jeseni. On ne gubi svoj šarm ‘’van sezone’’, a odsustvo turističke gužve vam omogućava da pažljivo pregledate venecijanske odaje i udobne trgove, osetite njihov duh i šarm.
Stoga, ako imate samo jedan dan da posetite Kotor, onda jednostavno morate da vidite Trg od Oružja. Naručite šolju kafe u jednom od lokalnih kafića i divite se dešavanjima na glavnom trgu u Kotoru. Napoleonsko pozorište, Morska kapija, Kula sa satom i pilori — možete videti sve znamenitosti u isto vreme.
Posle toga, popnite se pored pozorišta do gradske tvrđave sa bastionom Kampana. Prošetajte od citadele do Bembo bastiona duž donjeg gradskog zida, ogromna stena zvana Pestingrad će vam visiti nad glavom. Negde tamo, u pećinama Pestingrada krije se čuvar Kotora, vila Alkima.
Ako ste se zagrejali na donjem zidu tvrđave Kotor, možete početi da jurišate na gornji zid, koji vodi do zamka San Đovani. Put do ovog zamka će vam trajati 1,5-2 sata, u zavisnosti od pripreme. Ne zaboravite da su stepenice na gornjem zidu tvrđave kamene i da mogu biti klizave.
Svoju jednodnevnu šetnju Starim Kotorom možete završiti zvonjavom zvona ispred Crkve Svetog Trifuna ili u Muzeju mačaka, ovde već imate, kako kažu, šta god vam duša traži. Grad možete napustiti kroz Južnu kapiju Kotora, ako vaš put ide u pravcu autobuske stanice.
O autoru
Nikolaj Stepanov je licencirani vodič za Crnu Goru i istoričar. On živi u Crnoj Gori više od 10 godina. On sprovodi autorske turneje u Crnoj Gori sa istorijskom i analitičkom pristrasnošću. Istovremeno, trudi se da izleti ne budu "smor" i da ne budu dosadni.
On je objavljen i citiran u srpskoj i crnogorskoj štampi, kao rezultat toga je stekao prijatelje među lokalnom naučnom elitom. Objavljen je u najstarijim i najuticajnijim novinama u Srbiji"Politika", ruskom portalu o Crnoj Gori"OpenMonte", novinama"Vesti" i"Sloboda Reč". U istraživanjima koristi isključivo lokalne arhivske i naučne izvore.