34 najlepsa mesta Budve, Kotora, Herceg Novog i drugih gradova

Article img

Crna Gora je prava riznica, puna dragulja i otkrića. Pred očima zadivljenog turiste prostiru se najlepša mesta u Crnoj Gori: od safirnih voda Jadrana do bisera tvrđava i dvoraca. Znamenitosti Budve očaravaju svojom lepotom i istorijom, dok znamenitosti Kotora pričaju priče o burnoj prošlosti. Smaragdno zelenilo nacionalnih parkova, ametistne dubine pećina i koralni splet ostrva čine ovu zemlju jedinstvenom. Znamenitosti Herceg Novog dodaju poseban šarm primorskom delu zemlje. Od sjaja se oči razbeže, i izabrati ono najvrednije nije nimalo lako. Sa zadovoljstvom ćemo vam pomoći i detaljno opisati glavne znamenitosti Crne Gore.

Sadržaj:

Mapa znamenitosti u Crnoj Gori

Kako smo odabrali najbolje turističke atrakcije u Crnoj Gori

Koje glavne znamenitosti obići u Crnoj Gori

Manastiri i hramovi

Vodopadi i kanjoni

Tvrđave i dvorci

Nacionalni parkovi

Pećine

Ostrva

Zaključak

Šta raditi ako je vreme za putovanje ograničeno? Onda obavezno posetite bar jedno od najboljih mesta u Crnoj Gori:

  1. Kanjon Pive, prirodno remek-delo.
  2. Manastir Ostrog, sveto mesto gde se može osetiti dah istorije. Za lakše planiranje posete, preporučujemo da pogledate manastir Ostrog crna gora mapa, koja će vam pomoći da se bolje orijentišete.
  3. Skadarsko jezero, jedno od najpopularnijih turističkih odredišta.

Bilo koje od njih je pravo svetsko čudo koje svakako treba videti, čak i ako ste u zemlju došli na samo nekoliko dana.

Mapa znamenitosti u Crnoj Gori

Na karti smo označili sve znamenitosti iz pregleda.

Karta najboljih znamenitosti Crne Gore
Karta znamenitosti Crne Gore

Kako smo odabrali najbolje turističke atrakcije u Crnoj Gori

National Geographic Traveler (Velika Britanija) uvrstio je 2021. godine Crnu Goru na listu najboljih svetskih destinacija za putnike. Sastavljači liste su uvereni da će poseta ovoj maloj evropskoj zemlji ostaviti na turiste jednako snažan utisak kao i ture po Kanadi, Japanu, Velikoj Britaniji i SAD-u.

Prema mišljenju stručnjaka National Geographic Traveler-a, Crna Gora je jedno od najinspirativnijih mesta za beg od stvarnosti. Ekološka očuvanost, obilje prirodnih lepota, bogata istorija i kultura, uz mnoštvo mogućnosti za najuzbudljivije avanture. Kao strastveni putnici, nismo mogli a da se lično ne uverimo u to, pa smo posetili Crnu Goru da bismo sve videli svojim očima.

Za ovu listu odabrali smo mesta koja ne zahtevaju mnogo vremena za posetu ili obilazak. Takođe, ova mesta su često posećena od strane turista i popularna među strancima. Tako da, čak i ako planirate da provedete samo nekoliko dana u Crnoj Gori, ipak ćete moći da posetite većinu njih. Odabrali smo raznovrsne atrakcije: od kanjona do dvoraca, kako bismo zadovoljili interesovanja svakog turiste.

Dakle, predstavljamo vam najbolje znamenitosti Crne Gore, sa fotografijama, nazivima i opisom kako do njih doći. Dobrodošli u ovu neverovatnu zemlju punu istorije i prirodnih lepota.

Koje glavne znamenitosti obići u Crnoj Gori

Ako vas je sudbina dovela u Montenegro, ograničiti se samo na plaže ili atrakcije u Budvi bilo bi kao dospeti na raskošnu gozbu i zadovoljiti se samo jednim jelom. Izbor je zaista ogroman, i ako se spremate za put u Crnu Goru, obavezno "na obali" odlučite šta ćete prvo pogledati, a koja "jela" ostaviti za kasnije, ako bude vremena.

Uvid u bogat duhovni život zemlje pružiće vam poseta manastirima i sabornim crkvama. Privlači li vas svež vazduh i lepota prirodnih tvorevina? Uživajte u pejzažima kanjona, vodopada, ostrva i brojnih nacionalnih parkova.

34 najbolje znamenitosti Crne Gore

Znamenitost Crne GoreOsobenostiKako doći
1. Manastir Ostrog (Danilovgrad)Glavna svetinja Crne Gore. Aktivan muški manastir.Autoputem iz Budve, Podgorice ili Nikšića.
2. Manastir Praskvica (Sveti Stefan)Najstariji manastir u zemlji. Aktivan i privlači brojne posetioce.Autoputem sa bilo kog letovališta u zemlji.
3. Manastir Morača (blizu Kolašina)Srednjovekovni planinski manastir u romanskom stilu, jedno od najlepših mesta u Crnoj Gori. Aktivan i očaravajuć.Autobusom ili ličnim automobilom iz Kolašina, Budve ili Podgorice.
4. Manastir Savina (blizu Herceg Novog)Jedan od najstarijih manastira u zemlji. Aktivan i bogat istorijom.Iz Herceg Novog pešice ili taksijem — 2 km.
5. Cetinjski manastir (Cetinje)Najveći manastir na teritoriji Crne Gore, centar crnogorske mitropolije.Nalazi se u centru Cetinja.
6. Manastir Svete Trojice (Pljevlja)Manastir koji je bio centar širenja crkvene literature.Iz Pljevalja pešačkom stazom 2 km
7. Saborni Hram Hristovog Vaskrsenja (Podgorica)Najveći i najlepši hram u Crnoj Gori, jedan od najvećih na Balkanu.Nalazi se u Podgorici, na bulevaru Džordža Vašingtona 3.
8. Vodopad Sopot (Bokokotorski zaliv)Sezonski vodopad koji se može videti samo u hladnom delu godine.1,5 kilometara od Risna putem E80/E65.
9. Vodopad Nijagara (blizu Podgorice)Veštački kompleks vodopada. Najveći je — visok 10 metara.Iz Podgorice taksijem ili ličnim automobilom u pravcu Tuzle 7,5 km. Ili prigradskim autobusom, deo puta pešice.
10. Kanjon Pive (Plužine)Veštačko duboko jezero na veličanstvenoj planinskoj reci.Nalazi se pored grada Plužine.
11. Kanjon Mrtvice (blizu Kolašina)Jedan od najlepših kanjona Crne Gore.Nalazi se nedaleko od Kolašina. Deo puta treba preći pešice.
12. Tvrđava Goražda (blizu Kotora)Napuštena austrougarska tvrđava iz XIX veka, jedno od najnaprednijih vojnih zdanja svog vremena.Automobilom iz Kotora ili Budve.
13. Tvrđava Svetog Ivana (Kotor)Spomenik starine. Moćni srednjovekovni bastion sa kilometarskim zidinama. Jedan od najboljih vidikovaca u okolini Bokokotorskog zaliva.Iz Kotora stepenicama od 1400 stepenika.
14.Tvrđava Haj Nehaj (blizu Sutomora)Mletačka tvrđava iz XV veka.Iz Sutomora autobusom ili automobilom.
15. Tvrđava Forte Mare (Herceg Novi)Najlepša i jedna od najstarijih tvrđava Crne Gore, simbol Herceg Novog. Na jednom od platoa nalazi se letnji bioskop.Nalazi se u Herceg Novom.
16. Tvrđava Kastelo (Petrovac)Mletačka tvrđava iz XVI veka. Najbolji vidikovac grada.Nalazi se u severnom delu Petrovca, blizu luke. Lako se dolazi pešice.
17.Palata Buća (Tivat)Spomenik arhitekture iz XVII veka, sada kulturno-izložbeni prostor.U gradu Tivtu, blizu obale.
18. Palata kralja Nikole (Bar)Glavna znamenitost grada Bara, kraljevska rezidencija. Unutra se nalazi zavičajni muzej.Nalazi se u Baru, pored šetališta.
19. Durmitor (blizu Žabljaka)Glavni nacionalni park zemlje. Ledničko jezero, planine, kanjon Tare, borove šume. Mnoštvo pešačkih staza, mesta za odmor.Nalazi se u okolini grada Žabljaka.
20. Lovćen (blizu Kotora)Na teritoriji raste oko hiljadu i po vrsta biljaka. Glavna atrakcija — planina Lovćen sa dva vrha, na jednom od kojih se nalazi mauzolej pesnika Petra Njegoša.Nalazi se na jugozapadu zemlje, blizu Kotora.
21. Biogradska Gora (blizu Kolašina)Najčistija jezera i reliktne šume. Ogromni šumski kompleks — jedan od najstarijih na teritoriji Evrope. Starost nekih stabala dostiže 400 godina.Smešten je na severu zemlje, pored ski centra Kolašin.
22. Prokletije (Plav)Balkanski Alpi, planinski venac sa jedinstvenom mikroklimom, alpskim livadama i najčistijim jezerima. Manastir iz 13. veka sa jedinstvenim freskama.Iz gradića Plav ličnim ili iznajmljenim automobilom.
23. Skadarsko jezero (Virpazar, Bar)Jezero dužine 50 km. Mnoštvo ostrva sa ruševinama drevnih tvrđava i manastirima.Ulaz u park se nalazi pored gradića Virpazar, između Podgorice i Bara.
24. Ostrvo Sveta Neđelja (Budva)Sićušno stenovito ostrvo 1 km od obale sa polurazrušenom kapelom oštećenom u zemljotresu.30 minuta iz Budve do Petrovca, dalje plivanjem ili iznajmljenim plovilom.
25. Lipska pećina (Cetinje)Jedna od najlepših pećina u zemlji.Pešice ili taksijem iz Cetinja.
26. Plava Špilja (Herceg Novi)Ogromno podzemno jezero sa plavom vodom.Iz Herceg Novog do poluostrva Luštica.
27. Mačja pećina (blizu Podgorice)Mala pećina sa ogromnim brojem stalaktita i stalagmita.Iz Podgorice do kanjona Cijevne.
28. Pećina Magara (Podgorica)Prelepa pećina sa natprirodnom energijom.Automobilom ili autobusom iz Podgorice
29. Ostrvo Sveti Đorđe (Perast)Ostrvo sa čempresovom šumom i zgradom drevne opatije. Zatvoreno za posetioce, moguć je samo pogled sa vode.Iz Perasta čamcem ili brodom.
30. Ostrvo Gospa od Škrpjela (Perast)Malo veštačko ostrvo. Na teritoriji se nalaze crkva, svetionik, muzej, prodavnica suvenira.Vodenim taksijem ili čamcem iz Perasta.
31. Ostrvo Sveti Marko (Tivat)Najslikovitije i napušteno ostrvo zaliva. Na teritoriji su ostale ruševine nekadašnje turističke infrastrukture.Nalazi se 2 km od Tivta. Dolazi se vodenim taksijem, jahtom.
32. Ostrvo cveća (blizu Tivta)Mnogo zelenila, drevne ruševine manastira, postoje kafići i restorani.Smešten je nasuprot Tivta, povezan sa kopnom prevlakom na kojoj postoji put. Može se stići taksijem, automobilom ili autobusom iz Tivta.
33.Ostrvo Mamula (Herceg Novi)Ostrvo ima skoro savršeno kružni oblik. Na ostrvu se nalazi dobro očuvana austrijska tvrđava — jedna od najvećih na Jadranu.Iz Tivta do Luštice automobilom, dalje vodenim prevozom. Ili čamcem ili jahtom iz Herceg Novog.
34. Ostrvo Gospa od Milosti (Kotorski zaliv)Najmanje ostrvo arhipelaga u zalivu — 147 metara dužine. Celu teritoriju zauzima ženski manastir.Nalazi se pored poluostrva Luštica. Može se doći grupnom ekskurzijom ili iznajmljenim čamcem ili brodom u Perastu.

Manastiri i hramovi

Istorija zemlje broji više od 2,5 milenijuma, a većim delom tog vremena Crna Gora je bila pravoslavna. Nije iznenađujuće što ovde postoji toliko svetih mesta. Mnoga od njih su smeštena daleko od civilizacije i nije lako doći do njih. Međutim, najznačajniji hramovi su otvoreni za turiste i hodočasnike. To su glavne znamenitosti Crne Gore, čije su fotografije obišle ceo svet, uključujući i atrakcije u Budvi.

1. Manastir Ostrog (Danilovgrad)

Ostrog je manastirski kompleks smešten u planinama nedaleko od Podgorice.

Manastir Ostrog, Danilovgrad, Crna Gora
Manastir Ostrog, Danilovgrad

Ostrog je najpoznatiji muški manastir ne samo na Balkanu, već i u Evropi. Inače, on je i dalje aktivan. Kompleks je osnovao u XVII veku Sveti Vasilije Ostroški, čije se mošti sada čuvaju na teritoriji Ostroga. Ovde počivaju i ostaci drugih mučenika.

Kompleks se sastoji od dva manastira — gornjeg i donjeg, koji su povezani 5-kilometarskim serpentinskim putem i pešačkom stazom. Najimpresivniji je gornji manastir, koji se nalazi na 900 metara nadmorske visine. Izgrađen je u stenovitoj niši i praktično čini celinu sa stenom. Gledano sa puta, čini se kao da hram lebdi u vazduhu na pozadini uzdižuće planine. U maloj Vavedenjskoj crkvi, gde je poslednjih 15 godina života proveo starac Vasilije Ostroški, danas se čuvaju njegove mošti.

Donji deo kompleksa nastao je dva veka kasnije od gornjeg manastira — osnovao ga je arhimandrit Josif Pavićević. Ovde se nalaze crkva Svete Trojice, izgrađena uglavnom sredstvima ruskog cara Nikolaja II, konačište za hodočasnike i monaške ćelije — danas ih je u manastiru oko dvadesetak.

Glavna svetinja manastira su netljene mošti svetog Stanka, 12-godišnjeg pastira, koga su mučili Turci. Dečak je držao sveti krst u rukama i odbio da ga baci po naređenju turskih janjičara. Kao kaznu, odsekli su mu ruke. Ovde se čuvaju i ostaci 27 branitelja koji su branili Ostrog tokom Drugog svetskog rata.

Kako doći.Manastir se nalazi između naselja Nikšić i Podgorica — može se doći autobusom ili automobilom. Put iz Budve traje oko 2,5 sata, iz Podgorice ili Nikšića — oko sat vremena. Za turiste koji se pitaju šta videti u Budvi, ova destinacija je svakako vredna razmatranja. Pre polaska, preporučuje se da pogledate manastir vasilije ostroski crna gora mapa kako biste lakše isplanirali svoju rutu. Ova mapa će vam pomoći da precizno locirate manastir i eventualno otkrijete druge zanimljive lokacije u blizini.

Ulaz je besplatan.

2. Manastir Praskvica (Sveti Stefan)

Praskvica je najstariji muški manastir u zemlji i jedno od najlepših mesta u Crnoj Gori.

Manastir Praskvica, Sveti Stefan, Crna Gora
Manastir Praskvica, Sveti Stefan

Ovaj mali manastir je oaza mira i odmora. Ovde se, okružen drevnim građevinama, nalazi vrt koji su zasadili monasi, pun cveća i voća, a tu pasu i domaće životinje. Sa najviše tačke kompleksa pruža se zadivljujući pogled na Jadransko more, što ga čini jednom od nezaobilaznih atrakcija u Budvi.

Manastir Praskvica je osnovan 1050. godine i tokom svog postojanja više puta je obnavljan i rušen. Najteža oštećenja kompleks je pretrpeo od Francuza 1812. godine. Tom prilikom su uništeni i najvredniji arhivi koji su se tu čuvali. Od 1844. godine počela je njegova obnova. Hram Svetog Nikole izgrađen je na temeljima zgrade koju su varvarski srušili francuski osvajači.

Kako doći.Manastir se nalazi između Pržna i Svetog Stefana, pored glavnog puta. Do njega se lako stiže autobusom ili automobilom sa bilo kog letovališta u zemlji — dovoljno je doći do Svetog Stefana i ići napred nekoliko stotina metara. Put iz Budve traje 10-15 minuta, što ga čini idealnim odgovorom na pitanje šta videti u Budvi za one koji žele da istraže okolinu.

Ulaz je besplatan.

3. Manastir Morača (blizu Kolašina)

Srednjovekovni planinski manastir Morača.

Manastir Morača, Kolašin, Crna Gora
Manastir Morača, Kolašin

Morača je jedna od najznačajnijih i najstarijih svetinja na Balkanu. Osnovana je 1252. godine i aktivna je do danas. Manastirski kompleks obuhvata Sabornu crkvu Uspenja Bogorodice, crkvu Svetog Nikole i okolne monaške ćelije — manastir je i dalje u funkciji.

U njemu su do danas očuvane freske iz XVI veka — jedni od najboljih primera zidnog slikarstva srpske i vizantijske škole. Ovde se čuvaju i druge relikvije: ruka svetog Haralampija, Oktoih štampan 1493. godine, oltarski orahov krst iz XVI veka, staro rukopisno Jevanđelje. Morača nije samo deo duhovnog nasleđa zemlje, već i izvanredan primer romaničkog stila u arhitekturi sa svojim strogim, veličanstvenim, a ipak gotovo asketskim formama.

Kako doći.Do Morače se može stići automobilom ili ekskurzijskim autobusom po putu sa jasnim oznakama za skretanje ka manastirskom kompleksu. Najbliži grad manastiru je Kolašin, udaljen samo 25 km. Udaljenost od Podgorice je 47 km, Budva je na 111 km, a put iz nje traje 2 sata.

Ulaz je besplatan.

4. Manastir Savina (blizu Herceg Novog)

Manastir Savina — jedan od najstarijih u Crnoj Gori.

Manastir Savina u Herceg Novom, Crna Gora
Manastir Savina u Herceg Novom

Još jedan muški manastir, Savina se nalazi na periferiji letovališta Herceg Novi, predstavljajući jednu od najvažnijih znamenitosti Herceg Novog. Osnovan je početkom XI veka i nazvan po prvom srpskom arhiepiskopu. Građevine kompleksa su uronjene u zelenilo drveća Savinske dubrave. Sam kompleks, okružen s jedne strane stenama, a s druge moćnim bedemom, sastoji se od tri živopisne crkve, zgrade sa monaškim ćelijama i dva groblja. Manastir je aktivan — trenutno na njegovoj teritoriji živi više od pedeset iskušenika.

Najviši hram nosi naziv Uspenja Bogorodice i izgrađen je u drugoj polovini XVIII veka. Desno od njega nalazi se mala crkva — takođe posvećena Uspenju. Ona nije velika — široka je samo 6 metara i duga 10 metara. Ali unutra se nalaze jedinstvene freske iz XVI veka. Kažu da je upravo u ovoj crkvi, nekada u prošlosti, kršten Emir Kusturica. Najstarija građevina na teritoriji manastira je crkva Svetog Save, koja stoji izdvojena i ukrašena je zvonikom.

Kako doći.Manastir Savina se nalazi 2 kilometra od Herceg Novog, u oblasti Savina. Možete uzeti taksi ili prošetati do ulaza.

Ulaz je besplatan.

5. Cetinjski manastir (Cetinje)

Cetinjski manastir, glavna eparhija Srpske pravoslavne crkve i jedno od najlepših mesta u Crnoj Gori.

Cetinjski manastir u Cetinju, Crna Gora
Cetinjski manastir u Cetinju

Cetinje je istorijska i kulturna prestonica Crne Gore, gde su od davnina živeli kneževi i mitropoliti. Manastir je osnovan 1484. godine, ali je 1692. godine bio doslovno zbrisan sa lica zemlje od strane Turaka. Kasnije je vladika Danilo obnovio hram na novom mestu — na samo dvesta metara od starog. Za izgradnju kompleksa korišćeno je kamenje sa ruševina prethodnog manastira. U kasnijim periodima, kompleks je još nekoliko puta bio razaran, ali je uvek obnavljan na istom mestu, čuvajući svoj status kao jedno od najlepših mesta u Crnoj Gori.

Živopisni manastir podseća na tvrđavu. Okružen je stenama i zelenilom šuma, a unutra se čuvaju brojne svete relikvije: deo krsta sa Golgote, čudotvorne ikone, uključujući Filermsku ikonu Majke Božje, naslikanu početkom naše ere, kao i mošti svetih staraca.

Kako doći.Manastir se nalazi u samom centru Cetinja.

Ulaz je besplatan.

6. Manastir Svete Trojice (Pljevlja)

Manastir Svete Trojice — svetinja i centar duhovnog života na severu zemlje.

Manastir Svete Trojice u Pljevljima, Crna Gora
Manastir Svete Trojice u Pljevljima

U prošlosti, manastir je bio najveći rasadnik crkvene literature — od davnina su se njegovi monasi bavili prepisivanjem crkvenih knjiga. Do danas se neki od rukopisnih folijanata sa veštim ilustracijama monaha čuvaju u zidinama hrama, zajedno sa drugim relikvijama — neprocenjivom zbirkom ikona i moštima svetih staraca.

Tačan datum osnivanja manastirskog kompleksa nije poznat, ali se pretpostavlja da je njegova gradnja počela pre osmanskog osvajanja 1465. godine. Svoj sadašnji izgled svetinja je dobila u XVI veku i, zahvaljujući umeću majstora-graditelja kasnijih epoha, do danas ga čuva. Kao i hram Bar Crna Gora, ovaj manastir predstavlja važan deo verskog nasleđa zemlje.

Kako doći. Manastirski kompleks se nalazi među živopisnim brdima, praktično pored Pljevalja — na samo 2 kilometra od grada. Do manastira se može stići udobnom pešačkom stazom.

Ulaz je besplatan.

7. Saborni Hram Hristovog Vaskrsenja (Podgorica)

Hram Hristovog Vaskrsenja — treći po veličini pravoslavni hram na svetu

Sabor Vaskrsenja Hristova u Podgorici, Crna Gora
Sabor Vaskrsenja Hristova u Podgorici

Hram Vaskrsenja Hristovog je jedan od najvećih na Balkanu i najveći saborni hram u Crnoj Gori. Ovaj impozantni hram može pod svojim svodovima primiti čak 5000 hodočasnika odjednom.

Gradnja hrama započela je 1993. godine, a u njegovom podizanju učestvovala je cela zajednica — od državnog budžeta do priloga parohijana. Arhitektura hrama odiše vizantijskim stilom, sa visinom koja premašuje 41 metar. Kupole su ukrašene pozlaćenim krstovima, a zvonici imaju 17 zvona, od kojih je jedno teško čak 11 tona.

Unutrašnjost hrama je pravo remek-delo i jedna od najimpresivnijih znamenitosti Podgorice. Unutrašnjost hrama oduševljava obiljem fresaka, mozaičkih panoa i mermernom dekoracijom. Podgorički Saborni Hram je pravi biser Crne Gore, pa čak i ako nemate priliku da istražite druge svetinje, njega jednostavno morate posetiti.

Kako doći.Hram se nalazi u centru Podgorice, na adresi Bulevar Džordža Vašingtona 3. Lako je pristupačan iz svih delova grada.

Ulaz je besplatan.

Vodopadi i kanjoni

Crna Gora je poznata po svojim prirodnim bogatstvima i njihovoj lepoti. Među ovim neobrađenim remek-delima, kanjoni i vodopadi zauzimaju posebno mesto, dopunjujući kotor znamenitosti svojim prirodnim čarima. Prizor vode koja se obrušava sa neba jednostavno očarava.

8. Vodopad Sopot (Bokokotorski zaliv)

Sezonski vodopad iz pećine Sopot, jedna od impresivnih kotorskih znamenitosti.

Vodopad Sopot-Risan u Crnoj Gori
Vodopad Sopot-Risan u Boka Kotorskom zalivu

Prvi na našoj listi je vodopad Sopot. Vodena bujica velikom brzinom izbija iz pećine Sopot, mahnito juri ispod puta koji vodi ka Herceg Novom, i snažnim tokom se obrušava u Bokokotorski zaliv.

Osim izuzetne lepote, posebnost ovog vodopada je u tome što se može videti samo u hladnijem delu godine — od kasne jeseni do ranog proleća. Razlog tome je što se u samoj pećini Sopot nalazi kraško jezero. Kada nastupi hladnije vreme, kišnice koje ga preplave izbijaju iz pećine u vidu moćnog vodopada. Zatim, u proleće dolazi do topljenja snega, pa vodopad "radi" na otopljenoj vodi. Tako da, ako vam se posreći da budete u Crnoj Gori zimi, obavezno se divite ovom čudu prirode.

Kako doći. Vodopad se nalazi na putu E80/E65, na kilometar i po od Risna. Odlično se vidi sa puta. Za one koji žele da izbliza vide divljanje vodene stihije, postoje stepenice koje se spuštaju do vode.

9. Vodopad Nijagara (blizu Podgorice)

Vodopad na reci Cijevni poznat kao Nijagara, jedna od atraktivnih znamenitosti Podgorice.

Vodopad Niagara u Podgorici, Crna Gora
Vodopad Niagara u Podgorici

U okolini glavnog grada Podgorice nalazi se prelepi vodopad Nijagara, koji se ubraja među najlepša mesta u Crnoj Gori. Zapravo, ovo nije jedan vodopad, već čitav kompleks, gde je visina glavnog vodopada oko 10 metara, a širina se proteže duž celog korita reke. Kažu da svoje ime duguje iseljenicima koji su masovno odlazili u SAD, a zatim se s vremena na vreme vraćali, donoseći sa sobom strane nazive koji su im se ili dopali ili urezali u pamćenje. Vodopadi Nijagare su najbujniji u prelaznim godišnjim dobima i tokom hladnijeg dela godine, dok leti izgledaju mirno i spokojno. U najsušnijim mesecima, vodeni tokovi čak i potpuno presušuju.

Najzanimljivije je to što ovaj veličanstveni kompleks nije stvorila priroda, već ljudske ruke pre samo vek i po. Ovaj vodopad je trebalo da obezbedi vodu za mlin koji je stajao na reci. Prvobitno je zid za vodopad bio kameni, a kasnije je betoniran.

Kako doći.Do vodopada se može stići iz Podgorice putem za Tuzlu — vožnja taksijem ili ličnim automobilom iz centra grada traje oko 10 minuta. Može se ići i prigradskim autobusom — do stanice "Cijevna", a zatim pešice oko pola sata. Pored ove atrakcije nema nikakve infrastrukture, osim malog vidikovca i restorana. Nakon posete vodopadu, možete se vratiti u centar grada i posetiti impozantni Hram Podgorica, koji je takođe jedno od najlepših mesta u Crnoj Gori.

10. Kanjon Pive (Plužine)

Kanjon Pive sa veštačkim jezerom.

Kanjon reke Pive u Plužinama, Crna Gora
Kanjon reke Pive u Plužinama

Udahnuti duh Crne Gore, uživati u lepoti njene prirode, ćutati, posmatrati, uživati u tišini, svežini i kristalnom zvuku vodenih struja. Zvuči primamljivo, zar ne? Kada vam dosade vrele plaže, zaputite se u Pivski kanjon — jedno od remek-dela kojim je priroda darežljivo obdarila Crnu Goru.

Najimpresivniji deo kanjona je smaragdno jezero dubine 180 metara, nastalo izgradnjom brane hidroelektrane visoke 220 metara u periodu od 1967. do 1975. godine. Ono se prostire duž istoimene reke, koja se proteže 30 km i veličanstveno teče kroz Crnu Goru, Bosnu i Hercegovinu, uokvirena stenama i zelenim brdima. Pivsko jezero je odlično mesto ne samo za šetnje i piknik u prirodi, već i za pecanje (kažu da je pastrmka ovde izvanredna), plivanje i vožnju čamcem.

Kako doći. Jezero se nalazi pored grada Plužine. Do njega se može stići automobilom ili turističkim autobusom.

11. Kanjon Mrtvice (blizu Kolašina)

Kanjon Mrtvice sa izvorskom vodom i vodopadima

Kanjon reke Mrtvice u Kolašinu, Crna Gora
Kanjon reke Mrtvice u Kolašinu

Kanjon reke Mrtvice je jedna od najboljih i, možda, najčarobnija prirodna atrakcija Crne Gore. Kanjon se nalazi na dva sata vožnje od Budve, ali do njega ne možete stići autom — deo puta ćete morati da pešačite. I svaki korak vredi.

Veličanstvene klisure i stene, beskrajno zelenilo drveća, kamenje prekriveno jarko zelenom mahovinom — neverovatna, čarobna lepota. Ali najvažnije, kristalno čista voda koja veselo i živahno teče preko kamenja, stvarajući tirkizna jezerca, iskri se u velikim i sasvim malim vodopadima. Najbolje mesto da se odmorite od vreve ljudskog sveta, bukvalno se stopite s prirodom i uživate u njenoj lepoti.

Kako doći.Kanjon se nalazi između Podgorice i Kolašina. Do njega se može doći automobilom, a deo puta treba preći pešice.

Tvrđave i dvorci

Crna Gora je drevna zemlja sa bogatom kulturom i uzbudljivom istorijom. Najlakši i najdostupniji način da dodirnete ova blaga, da ih bukvalno osetite pod prstima, jeste da posetite veličanstvene dvorce i drevne tvrđave Crne Gore. Ovi kameni svedoci prošlih epoha rasuti su širom zemlje, a mnogi od njih su upisani na UNESCO-vu listu svetske baštine. Zaronite u drevnu istoriju Crne Gore, krenite na neverovatno putovanje kroz prošlost. Ova avantura će vas sigurno promeniti.

12. Tvrđava Goražda (blizu Kotora)

Austrijska tvrđava Goražda s pogledom na zaliv.

Tvrđava Goražda u Kotoru, Crna Gora
Tvrđava Goražda u Kotoru

Goražda se nalazi na visini od 452 metra iznad nivoa mora i smatra se jednim od najlepših mesta u Crnoj Gori. Ako tražite nezaboravne kadrove zalaska sunca nad morskom pučinom, nema boljeg mesta za fotografisanje.

Nije lako pronaći tvrđavu — može se videti tek kad se približite lučnim kamenim zidovima utvrđenja okruženim šancem. To nije zato što je tvrđava jako oštećena — to je jednostavno specifičnost njene konstrukcije: građevina se bukvalno stapa sa okolinom, a teško je u njoj naći prave uglove i pravilnu geometriju. Ovde je sve podređeno jednom cilju — efikasnoj odbrani.

Goraždu su izgradili Austrougari 1886. godine na obali reke Boke. Štitila je tivatski deo Bokokotorskog zaliva, kontrolisala put između Kotora i Cetinja i mogla je da vodi odbrambenu vatru na mnogo kilometara. Za svoje vreme, ovo je bilo jedno od najboljih i najnaprednijih odbrambenih utvrđenja po naoružanju, i pravo remek-delo fortifikacijske umetnosti, što je čini nezaobilaznom među kotorskim znamenitostima.

Kako doći. Tvrđava se nalazi između Kotora i Budve. Udaljena je 10 km od Kotora i 25 km od Budve. Može se stići automobilom.

Ulaz je besplatan.

13. Tvrđava Svetog Ivana (Kotor)

Tvrđava Svetog Ivana s pogledom na Kotorski zaliv.

Tvrđava Svetog Ivana u Kotoru, Crna Gora
Tvrđava Svetog Ivana u Kotoru

Sanjajući o putovanju u Crnu Goru, sigurno ste se više puta divili veličanstvenim fotografijama Kotorskog zaliva u turističkim brošurama. Najbolje među njima snimljene su u tvrđavi Svetog Ivana, koja i dan-danas tiho vlada gradom, uzdižući se 280 metara iznad njega. Neosvojivi bastioni, strme stepenice, debeli kameni zidovi s puškarnicama, koji se lancem prostiru po okolnim brdima — ova tvrđava bila je glavni branitelj grada i mnogo puta ga je spasila od osvajača, čineći je centralnom među Kotor znamenitostima i jednim od najlepših mesta u Crnoj Gori.

Tako su tokom osmanskih najezdi u XVI i XVII veku, turski ratnici na stotinama brodova tri puta pokušali zauzeti grad i kontrolisati Kotorski zaliv. Zahvaljujući hrabrosti branitelja utvrđenja i njegovoj impresivnoj vatrenoj moći, turski planovi su propali — grad je izdržao opsade.

Utvrđenje su osnovali još Rimljani u VI veku, dok je gradnja same tvrđave počela u IX i trajala do XIX veka. Njeni bastioni štitili su grad i zaliv tokom Prvog i Drugog svetskog rata. Nažalost, tokom zemljotresa 1979. godine, i sam grad i tvrđava su ozbiljno stradali. Grad je obnovljen, ali tvrđava je ostala delimično srušena, što joj daje poseban šarm među Kotor znamenitostima.

Kako doći.Tvrđava Svetog Ivana nalazi se pored Kotora, do nje se može doći penjući se stepenicama koje se sastoje od gotovo hiljadu i po stepenika.

Cena ulaznice.Ulaz na teritoriju košta 15 evra.

14. Tvrđava Haj Nehaj (blizu Sutomora)

Utvrđenje Haj-Nehaj, nekada Fortezza de Spizi

Tvrđava Haj-Nehaj, Sutomore, Crna Gora
Tvrđava Haj-Nehaj, Sutomore

Na teritoriji Crne Gore nalazi se oko petnaestak utvrđenja i tvrđava. Neke od njih su popularne među turistima, a ima i onih o kojima putnici malo znaju. Među poslednjima je tvrđava Haj Nehaj.

Moćno utvrđenje izgradili su Mlečani u XV veku, o čemu svedoči uklesani krilati lav iznad ulaza — grb Mletačke Republike. Bastion se nalazi na visini od 231 metar iznad nivoa mora. Tvrđava je više puta menjala vlasnike, pa se u njenom izgledu i gradnjama ogledaju kako mletačke, tako i turske arhitektonske tradicije. Crna Gora je postala vlasnica utvrđenja tek u XIX veku, a u Prvom svetskom ratu odbrambena građevina služila je Austrijancima.

Tvrđava je u polurušenom stanju, međutim, kameni zidovi, okrugli turski bastioni i kvadratne kule dobro su očuvani. Inače, sa zidina Haj-Nehaja pružaju se zadivljujući pogledi na Barsku rivijeru.

Kako doći. Haj Nehaj se nalazi na oko 1 kilometar od Sutomora, može se doći autobusom ili automobilom.

Ulaz je besplatan.

15. Tvrđava Forte Mare (Herceg Novi)

Forte Mare — najstarija od tvrđava Herceg Novog

Tvrđava Forte Mare u Herceg Novom, Crna Gora
Tvrđava Forte Mare u Herceg Novom

Forte Mare je simbol grada: upravo je izgradnjom ovog bastiona počelo naselje. Osim toga, ovo je jedna od najlepših tvrđava u zemlji, pa bi bilo prosto nepristojno zanemariti je. Monumentalno utvrđenje izgrađeno je tik uz more.

Forte Mare sa svojim visokim kamenim zidovima debljine jednog metra, uskim puškarnicama, lučnim kamenim mostovima i kulama-bastionima izgleda kao scenografija za istorijski blokbaster.  

Tvrđavu je 1382. godine osnovao osnivač grada, kralj Bosne Tvrtko I. Tokom svog postojanja, stalno je nadograđivana i rekonstruisana — svaki sledeći vlasnik unosio je nešto svoje u njen izgled. Tako su, na primer, zupci na zidinama tvrđave dodati tek za vreme Turaka, kojima tvrđava duguje i pojavu topovskih puškarnica. Inače, Forte Mare Osmanlije su zvali Jaka Kula — "moćna, jaka tvrđava". Naziv Forte Di Mare utvrđenje je dobilo već u vreme vladavine Mletačke Republike — u XVIII veku.

Kako doći. Tvrđava se nalazi u Herceg Novom. U Forte Mare se može ući u periodu od aprila do novembra.

Cena ulaznice. Ulaznica košta 2 evra, za decu do 12 godina je besplatno.

16. Tvrđava Kastelo (Petrovac)

Kastelo — mala mletačka tvrđava iz XVI veka

Tvrđava Kastelo u Petrovcu, Crna Gora
Tvrđava Kastelo u Petrovcu

Kastelo se nalazi u Petrovcu i predstavlja najbolju vidikovac u gradu — pogled na luku sa njenih zidina je jednostavno čudesan. Utvrđenje je smešteno na steni i sa tri strane okruženo morem. Tvrđava se odavno ne koristi za svoju prvobitnu namenu — unutra se nalazi muzej, restoran, radi i noćni klub, gde se okupljaju ljubitelji srednjeg veka.

Kako doći. Utvrđenje se nalazi u severnom delu Petrovca, može se doći peške iz bilo kog dela grada.

Ulaz je besplatan.

17. Palata Buća (Tivat)

Danas se u tvrđavi Buća nalazi galerija Tivta

Palata Buča u Tivtu, Crna Gora
Palata Buča u Tivtu

Palata, tačnije tvrđava Buća, nalazi se u Tivtu i izgrađena je u XVII veku za uglednu crnogorsku porodicu Buća. Njen spoljašnji izgled malo podseća na palatu — ovo je zaista utvrđenje sa mnoštvom fortifikacija, gotičkom kulom, lučnim prolazom u kamenom zidu i topom na ulazu. Čak i kapela na teritoriji dvorca liči na dobro utvrđen bastion, sazidan od velikog kamenja.

Danas je palata, koja je odavno postala vlasništvo grada, kulturno-istorijski prostor u koji može ući svako ko želi. Unutar zgrade se nalazi galerija gde se održavaju izložbe vajara i slikara, a u kuli je etnografski muzej. Na malom trgu usred kompleksa uređeno je letnje pozorište — ovde se izvode predstave, drže predavanja, organizuju koncerti i čak prikazuju filmovi.

Kako doći. Palata-muzej se nalazi u blizini grada Tivta, pored šetališta.

Cenu ulaznica treba proveriti na licu mesta.

18. Palata kralja Nikole (Bar)

Palata kralja Nikole — glavna znamenitost Bara

Palata kralja Nikole u Baru, Crna Gora
Palata kralja Nikole u Baru

Dvorac kralja Nikole u Baru uopšte ne liči na raskošnu kraljevsku rezidenciju: nema štukature, mermera, pozlate i mnoštva statua. Ovo je mala, ali veoma elegantna dvospratna zgrada sa svetlim zidovima i lučnim prozorima, okružena predivnim parkom sa mestima za odmor. Zgrada je izgrađena krajem XIX veka i, iako nije bila stalna rezidencija kralja Nikole, on je povremeno tu boravio.

Najzanimljivije se nalazi unutra — prostor zavičajnog muzeja, gde se možete upoznati sa bogatom istorijom opštine Bar. Deo postavke posvećen je životu mornara, drugi kulturi regiona. U jednoj od soba izložena je oprema za proizvodnju maslinovog ulja. Posetioci mogu videti narodne nošnje, zbirku oružja i vojnih odlikovanja, nameštaj i predmete iz svakodnevnog života kraljevske porodice.

Interesantno je da se nedaleko od dvorca nalazi hram u Baru, koji dodatno obogaćuje kulturno-istorijsku ponudu grada. Dvorac-muzej kralja Nikole radi tokom cele godine, ali u zimsko vreme samo do 15:00.

Kako doći. Duž šetališta u Baru.

Cena ulaznice. Ulaz u muzej košta 1 evro za odrasle, deca plaćaju polovinu te sume.

Nacionalni parkovi

Ekološki turizam u našem urbanizovanom svetu sve više i više dobija na popularnosti. Crna Gora je zemlja koja većinu prihoda ostvaruje od turizma, pa su se vlasti pobrinule da ovde svaki putnik pronađe odmor po svom ukusu.

Nacionalni parkovi Crne Gore, koji zauzimaju 7,7% teritorije zemlje, predstavljaju očaravajuće oaze gde planinske litice uokviruju borove šume sa lekovitim vazduhom, a u kanjonima se kriju najčistija ledničkа jezera, prozirna i blistava poput najboljih svetskih dijamanata. Priroda Crne Gore je toliko jedinstvena da se svi nacionalni parkovi Crne Gore nalaze pod zaštitom UNESCO-a.

19. Durmitor (blizu Žabljaka)

Durmitor — glavni nacionalni park države

Nacionalni park Durmitor u Žabljaku, Crna Gora
Durmitor u Žabljaku

Površina parka je 350 km², većinu teritorije parka zauzimaju planine i šume jedinstvenih crnih borova, koji nisu očuvani nigde drugde u svetu. Među drvećem se nalaze pravi starosedeoci, stari 500 i više godina. Glavne i najbolje znamenitosti parka su kanjon reke Tare, jedan od najdubljih na svetu, i planina Bobotov Kuk visine 2523 metra.

Putnike na teritoriji parka očekuju brojne pešačke staze, postoje uređeni kampovi i turističke baze. Ovde možete otići na jednodnevni izlet ili čak provesti ceo odmor u senci šuma ili pored ledničkog jezera.

Kako doći. Park se nalazi na severozapadu zemlje, u okolini grada Žabljaka.

Cena ulaznice. Cena ulaznice je 5€.

20. Lovćen (blizu Kotora)

Vrh mauzoleja na vrhu Jezerski vrh na Lovćenu

Nacionalni park Lovćen u Crnoj Gori
Lovćen u Crnoj Gori

Pećine i planinske litice, krateri i bezbroj izvora sa najčistijom vodom — to je ono što privlači putnike na Lovćen. Osim toga, ovde se nalazi ne najviša, ali verovatno najpoznatija planina Crne Gore, koja nema jedan, već dva vrha — Jezerski vrh i Štirovnik.

Na prvom vrhu, u mauzoleju do kojeg vodi udobna staza, počiva telo Petra II Petrovića Njegoša — vladara zemlje i velikog pesnika. Upravo ovde, na vrhu odakle se vidi gotovo cela Crna Gora, on je svojom poslednjom voljom želeo da bude sahranjen. Takođe, na teritoriji nacionalnog parka nalazi se srednjovekovno etno selo Njeguši — još jedna divna prilika da se dotaknete istorije zemlje.

Kako doći. Do Lovćena se može doći automobilom ili u sastavu turističke grupe.

Cena ulaznice. Ulaznica u nacionalni park košta 3€ po osobi.

21. Biogradska gora (blizu Kolašina)

Biogradska gora između rečnih dolina Tare i Lima

Biogradska gora u Crnoj Gori
Biogradska gora u Crnoj Gori

Nacionalni park Biogradska gora je poput malog izgubljenog sveta, skrivenog od civilizacije između slikovitih planinskih vrhova i rečnih dolina. Ovde, među reliktnim drvećem, diše se tako lako i slatko kao nigde drugde, a safirne vode ledničkih jezera mame svojom čistoćom i svežinom.

Glavna atrakcija parka su reliktna stabla. Ovde se nalazi jedna od tri drevne šumske mase koje su još uvek očuvane u Evropi i netaknute ljudskom rukom. Starost nekih biljaka dostiže četiri veka.

Kako doći. Do parka se može doći iz Kolašina.

Cena ulaznice. Pre ulaska morate kupiti ulaznicu — njena cena je 4 evra.

22. Prokletije (Plav)

Planinski venac Prokletije na granici sa Albanijom

Park Prokletije u Plavu, Crna Gora
Park Prokletije u Plavu

Prokletije, koje se takođe nazivaju Balkanskim Alpima, mesto je gde se nalazi najmanji od pet nacionalnih parkova zemlje. Njegova teritorija je samo 17 hiljada hektara.

Ovde možete uživati u pravoj alpskoj prirodi sa njenim zapanjujućim monumentalnim stenama i visokoplaninskim cvetnim livadama, kupati se, jedriti ili pecati u smaragdnom Pivskom jezeru, čija se voda leti zagreva do 22 stepena. Ovde se nalaze i druge važne znamenitosti — manastiri sa jedinstvenim freskama, drevne pravoslavne crkve i džamije. Odlično mesto da udahnete čist planinski vazduh i bolje upoznate kulturu Crne Gore.

Kako doći. Do parka se može doći automobilom iz gradića Plav i Gusinje.

Cena ulaznice. Ulaz u park košta 3€ po osobi.

23. Skadarsko jezero (Virpazar, Bar)

Skadarsko jezero — najneobičniji i najmlađi nacionalni park zemlje

Skadarsko jezero u Baru, Crna Gora
Skadarsko jezero u Baru

Skadarsko jezero, jedna od najznačajnijih znamenitosti Bara i Crne Gore, većim delom se nalazi u Crnoj Gori, a manjim u Albaniji. Ovde vlada mediteranska klima, a samo jezero je relativno plitko. Njegove slikovite obale ukrašene su udobnim zalivima, dok su na brojnim rtovima našle utočište retke ptičje vrste. Jezero je dom velikom broju različitih riba, što ga čini pravim rajem za ljubitelje prirode.

Ovo mesto pruža savršenu priliku za odmor od turističke vreve, uživanje u najčistijem vazduhu, daleko od gradskog smoga. Posebnu draž Skadarskom jezeru daju brojna ostrva koja se na njemu nalaze. Neka od njih privlače posetioce ostacima srednjovekovnih građevina i aktivnim manastirima, predstavljajući tako još jednu od fascinantnih znamenitosti Bara i okoline.

Skadarsko jezero nudi jedinstvenu mogućnost da se kombinuje odmor u netaknutoj prirodi sa istraživanjem bogate kulture i istorije ovog kraja. Kao jedna od najpopularnijih znamenitosti Bara, ovo jezero je nezaobilazna destinacija za sve koji posećuju Crnu Goru.

Kako doći. Jezero se nalazi u blizini gradića Virpazar.

Cena ulaznice. Za ulaz u nacionalni park naplaćuje se 5 evra po osobi.

24. Ostrvo Sveta Neđelja (Petrovac)

Dva sićušna ostrva — Katič i Ostrvo Svete Neđelje

Ostrvo Sveta Neđelja u Petrovcu, Crna Gora
Ostrvo Sveta Neđelja u Petrovcu

Samo kilometar vodene površine deli Petrovac od dva ostrvca. Mogu se čak razlikovati sa obale, a iskusni plivači mogu sasvim lako preplivati razdaljinu do Ostrva Svete Neđelje da bi se divili maloj kapeli koja ga kruni.

Priča se da se kapela pojavila zahvaljujući mornarima koji su se spasili na ostrvu od brodoloma. U znak zahvalnosti za spasenje, izgradili su crkvicu. Zemljotres koji se dogodio pre mnogo godina naneo je ogromna oštećenja i gradu i kapeli. Gradske građevine su obnovljene, ali crkvica je ostala u ruševinama.

Kako doći. Do Petrovca se može doći iz Budve automobilom ili autobusom — put traje oko pola sata.

Cena ulaznice. Cenu putovanja na ostrvo proverite na licu mesta.

Pećine

Crna Gora je zadivljujuća od glave do pete. Čak i lepota njenog podzemnog dela izaziva divljenje i strahopoštovanje prema majstoru koji ju je stvorio — prirodi. Ukupno u zemlji postoji više od 10.000 pećina, ali najlepše i najpopularnije su Lipska, Plava, Mačja i Magara.

25. Lipska Pećina (Cetinje)

Kraška Lipska pećina — jedna od najpoznatijih na teritoriji zemlje.

Lipska Pećina u Cetinju, Crna Gora
Lipska Pećina u Cetinju

Hodnici i raskošne dvorane pećine, ukrašene stalaktitima i stalagmitima, prostiru se na 3 kilometra, od kojih je za turiste otvoren prilično mali deo od 600-700 metara. Međutim, ako imate odgovarajuću pripremu, ponudiće vam naprednu rutu dužine preko 2 km. Istina, moraćete se naoružati baterijom, derezama, termalnim vešom i kacigom, i platiti za usluge vodiča.

Samostalna poseta pećini nije moguća, samo sa vodičem i u sastavu grupe. Trajanje ture je 1 sat. Pećina je otvorena za posete od aprila do novembra (zimi je često poplavljena).

Pećinu su otkrili još u XIX veku — kažu da je u nju upala jedna od ovaca na ispaši, za kojom je krenuo hrabri pastir. On je i otkrio pećinu. Glasine o podzemnom blagu doprle su do arheologa, koji su počeli da je istražuju. "Napredni" put u pećinu za pripremljene turiste počinje, uzgred, spuštanjem na užetu u onu istu rupu u koju je pre stotinu godina upala nepažljiva ovca.

Kako doći. Lipska pećina se nalazi nedaleko od Cetinja — 4,5 km od centra grada. Možete doći taksijem ili čak pešice.

Cena ulaznice. Cena ulaznice za odrasle počinje od 14 evra.

26. Plava Špilja (Herceg Novi)

Podzemno jezero u Plavoj pećini na poluostrvu Luštica.

Plava pećina u Herceg Novom, Crna Gora
Plava pećina u Herceg Novom

Plava pećina duguje svoje ime neverovatnoj plavoj, gotovo svetlećoj nijansi vode koja ispunjava pećinu površine 300 kvadratnih metara. Ovaj efekat stvaraju sunčevi zraci koji prodiru kroz kupolu pećine. Probijajući se kroz sloj vode (usput, dubina ovde je samo oko 5 metara) i odbijajući se od njene površine, svetlost se rasipa po zidovima pećine u neobičnim i tajanstvenim plavim odsjajima. U kombinaciji sa tišinom koja ovde vlada, prizor je zaista čaroban.

Kako doći. Do ovog ogromnog jezera može se doći samo čamcem ili brodom kroz jedan od dva ulaza koja vode u njega. Pećina se nalazi na Luštici, u blizini Herceg Novog.

Cena ulaznice. Cena ekskurzije u pećinu je od 30 evra.

27. Mačja pećina (blizu Podgorice)

Mačja pećina u kanjonu reke Cijevne

Mačja pećina, Crna Gora
Mačja pećina

Mačja pećina, toliko sićušna da zaista podseća na mačji prolaz, nalazi se u blizini prestonice. Njena kompaktna veličina je više nego nadoknađena raskošom i raznolikošću ukrasa unutra. Pećina je od vrha do dna ispunjena stalaktitima i stalagmitima svih mogućih veličina i oblika, a njeno dno krasi veoma duboko podzemno jezero.

Kako doći.Automobilom iz Podgorice. Deo puta do pećine može se preći automobilom, ostatak samo pešice, duž kanjona reke Cijevne. Put će trajati oko sat i po.

Cena ulaznice.Cenu ekskurzije proverite na licu mesta.

28. Pećina Magara (Podgorica)

Magara — poznata podzemna pećina u blizini Podgorice.

Pećina Magara, Crna Gora
Pećina Magara

Magara je otkrivena relativno nedavno — 1962. godine. Zanimljivo je da se tada pojavilo mišljenje o natprirodnoj energiji koju pećina poseduje. Govorilo se da su se ljudi, nakon boravka u njenim dubinama, izlečili od nekih telesnih pa čak i duševnih bolesti. Nakon 30 godina čak su planirali da je pretvore u jedan od centara alternativne medicine, ali to se nije ostvarilo.

Savremene turiste u Magari ne privlači njena tajanstvena energija, već uglavnom izuzetna lepota. Pećinu ispunjavaju stalaktiti, stalagmiti i blistavi minerali. Usput, tačno iznad pećine nalazi se još jedna znamenitost Crne Gore — osmanska tvrđava Crvena Stijena. Može se, figurativno rečeno, jednim putovanjem ubiti dve muve jednim udarcem.

Kako doći. Magara se nalazi u blizini sela Tološi, na padini planine, i dobro je vidljiva sa puta. Možete doći automobilom ili autobusom iz Podgorice. Put traje nekoliko minuta.

Ulaz je besplatan.

Ostrva

U različite liste najboljih znamenitosti Crne Gore uvek ulaze i ostrva ove neverovatne zemlje. Nema ih toliko kao u Hrvatskoj, ali svako od njih je jedinstveno i vredno toga da se izdvoji dva-tri sata za njegovu posetu. Kako komad zemlje usred vode može biti znamenitost i šta tamo, zapravo, ima da se vidi? Pa, prosudite sami.

29. Ostrvo Sveti Đorđe (Perast)

Ostrvo Svetog Đorđa ili Ostrvo mrtvih u Bokokotorskom zalivu

Ostrvo Sveti Đorđe, Perast, Crna Gora
Ostrvo Sveti Đorđe, Perast

Ostrvo se nalazi pored Perasta i izgleda zaista zapanjujuće. Zamislite kako usred vodene površine zaliva bukvalno iz vode izrasta bujna čempresova šuma, okružena kamenim zidom, a na njenoj pozadini se vide očigledno drevne građevine i kula.

Građevine su pripadale benediktinskoj opatiji Svetog Đorđa, koja se nalazila na ostrvu od IX veka. Međutim, danas je malo šta ostalo od bivše crkve — u XVII veku deo nje se srušio usled zemljotresa, a kasnije su bombardovanja dovršila razaranje.

Na teritoriji bivše opatije nalazi se groblje gde su sahranjeni gradski plemići i čuveni pomorski kapetani. Ovde se nalazi i odmaralište za katoličke sveštenike Crne Gore. Ostrvo i danas pripada crkvi — to je privatna teritorija i nemoguće je doći na nju. Međutim, čak i posmatranje sa palube čamca ili jahte sigurno će ostaviti nezaboravan utisak na putnika.

Kako doći. Plovilom iz Perasta. Ostrvo se može razgledati kupovinom ekskurzije ili korišćenjem usluga vodiča.

Cena ulaznice. Cenu ekskurzije proverite na licu mesta.

30. Ostrvo Gospa od Škrpjela (Perast)

Na ostrvcetu se nalaze hram Bogorodice, svetionik i muzej

Ostrvo Gospa od Škrpjela, Perast, Crna Gora
Ostrvo Gospa od Škrpjela, Bogorodica na Rif, Perast

U Bokokotorskom zalivu, na samo 100 metara od čempresa i kamenih zidova zatvorenog katoličkog ostrva, nalazi se Ostrvo Gospa od Škrpjela (Bogorodica na grebenu), na koje se lako može doći iz bilo kog dela zaliva. Njegova površina je mala — samo 3030 kvadratnih metara, ali to je prava oaza kulturnog života.

Najzanimljivije je da je veći deo ostrvceta veštački stvoren. Nekada se na ovom mestu nalazio sićušni greben, ali zahvaljujući jednoj priči o čudesnom izlečenju, na njegovom mestu se pojavio kameni otok. Ovu priču će radoznalom turisti obavezno ispričati prilikom posete ostrvcetu.

Kako doći.Na ostrvo se može doći iz bilo kog mesta u zalivu, ali je najzgodnije iz Perasta vodenim taksijem ili čamcem.

Cena ulaznice.Putovanje će koštati od 5 do 20 evra po osobi.

31. Ostrvo Svetog Marka (Tivat)

Stradioti — najveće ostrvo Bokokotorskog zaliva

Ostrvo Stradioti (Sveti Marko), Tivat, Crna Gora
Ostrvo Sveti Marko, Tivat

Slikovito ostrvo nosi ime Svetog Marka (Stradioti) i nalazi se na samo 2 kilometra od Tivta. Ono je deo arhipelaga od tri ostrva i susedno je sa ostrvima Miholska Prevlaka (Cveća) i Gospa od Milosti (Milosrđa Bogorodice).

Nekada je bilo centar elitnog kulturnog odmora — ovde su šumeli maslinjaci i čempresove šume koje su čuvale luksuzne plaže, stotine bungalova u polinezijskom stilu gde su odmarali stranci. Danas je ostrvo i dalje bogato vegetacijom, ali je temeljno zapušteno — od bivše elitne infrastrukture ostale su samo ruševine. Tim je prijatnije doći ovde čamcem-taksijem i odmoriti se od brojnih plažnih objekata i turističke buke.

Kako doći.Da biste došli na ostrvo, potrebno je uzeti vodni taksi ili čamac u Tivtu. Putovanje će trajati oko 25 minuta.

Cena ulaznice. Cenu proverite na licu mesta.

32. Ostrvo cveća (blizu Tivta)

Ostrvo cveća (Miholska Prevlaka) i hram Svete Trojice

Ostrvo cveća u Tivtu, Crna Gora
Ostrvo cveća u Tivtu

Ostrvo cveća je jedno od najlepših u arhipelagu i bukvalno je celo utopljeno u zelenilo. Nekada, u srednjem veku, ovaj mali komad kopna nosio je drugo ime — ostrvo Svetog Mihaila, ali je preimenovano kada je Crna Gora potpala pod okrilje Venecije.

Ostrvo nije samo biser crnogorske obale, već i spomenik istorije. Godine 1996. arheolozi su ovde započeli iskopavanja i otkrili ostatke naselja i predmete iz bronzanog doba, kao i artefakte iz rimskog perioda. U centru ostrva nalaze se ruševine drevnog manastira i hram, ispred kojeg se čak sačuvao rimski stub isklesan od granita.

Kako doći. Doći do ostrva je jednostavno — sa kopnom i Tivtom je, jedino od ostrva arhipelaga, povezano kratkim putem. Može se doći pešice ili automobilom.

Ulaz je besplatan.

33. Ostrvo Mamula (Herceg Novi)

Ostrvo Mamula i poluostrva Prevlaka i Luštica

Ostrvo Mamula, Herceg Novi, Crna Gora
Ostrvo Mamula, Herceg Novi

Skoro celo malo ostrvo — samo oko 200 metara u prečniku — zauzima odlično očuvana, zastrašujuća i monumentalna austrijska tvrđava.

Utvrđenje, koje je nekada branilo zaliv, izgradio je u XIX veku general Lazar Mamula, namesnik Kraljevine Dalmacije, koja je tada bila deo Austrougarske Imperije. Tokom svetskih ratova prošlog veka, utvrđenje je pretvoreno u zatvor — ovde su držani kriminalci i ratni zarobljenici. Danas je tvrđava spomenik istorije i pod zaštitom je države.

Kako doći.Do ostrva Mamula i divljenja dobro očuvanom utvrđenju može se doći samo vodom, iznajmljivanjem čamca na Luštici, u Herceg Novom ili Igalu, ili tokom turističke ture.

Ulaz je besplatan.

34. Ostrvo Gospa od Milosti (Kotorski zaliv)

Najmanje ostrvo "Svetog Arhipelaga".

Ostrvo Gospa od Milosti, Crna Gora
Ostrvo Gospa od Milosti u Boka Kotorskom zalivu

Možda najzanimljiviji deo u Bokokotorskom zalivu, dugačak samo 147 metara i širok 80, je ostrvo Svete Bogorodice (Gospa od Milosrđa). Skoro celo ostrvo zauzima ženski manastir okružen kamenim zidom sa uzdižućim zvonikom i crkvom. Manastir i crkva osnovani su krajem XV veka i dugo su pripadali franjevačkom redu.

Crkva Svete Bogorodice smatra se jednom od glavnih u zemlji, a kažu da je freske na zidovima hrama radio sam Tripo Kokolja, veliki slikar XVII veka. Osim fresaka, u crkvi ima mnogo drugih dragocenih relikvija.

Kako doći.Doći do ostrvceta je prilično jednostavno — dovoljno je prijaviti se za grupnu ekskurziju po zalivu sa zaustavljanjem na ostrvu ili iznajmiti plovilo u Perastu.

Ulaz je besplatan. Cenu ekskurzije ili iznajmljivanja čamca proverite na licu mesta.

Zaključak

Crna Gora može iznenaditi čak i one koji su obišli ceo svet. Pod neverovatno plavim nebom, putnika čekaju brojne znamenitosti i blaga: drevne tvrđave i manastiri, spomenici kulture i istorije, prirodna bogatstva i pejzaži od kojih zastaje dah.

Ako vas je sreća dovela u Crnu Goru, iskoristite priliku da otkrijete što više njenih dragulja. Posetite Ostrog — ovo duhovno putovanje osnažiće i telo i dušu. Divite se veličanstvenom kanjonu Pive, osvežite se u kristalnim jezerima Durmitora, a zatim se popnite na zidine tvrđave Svetog Jovana da biste uživali u panorami Bokokotorskog zaliva.

Znamenitosti Crne Gore su raznovrsne i brojne, spremne da zadovolje ukus svakog putnika. Bilo da birate istorijske spomenike, prirodne lepote ili kulturne atrakcije, ova zemlja će vas oduševiti svojim bogatstvom. Svaki kutak Crne Gore nudi jedinstvene doživljaje, nezaboravne utiske i priliku za nova otkrića.

Pustite da vas Crna Gora očara svojim lepotama i gostoprimstvom. Ovde ćete naći ne samo znamenitosti, već i toplinu ljudi, ukusnu hranu i nezaboravne uspomene koje će vas pratiti dugo nakon povratka kući.

O autoru

Autorka je Natalija Puzanova, koja se već više od 14 godina bavi pisanjem članaka i poseduje bogato iskustvo u oblasti turizma.

Ostali članci

14 najboljih odmarališta u Crnoj Gori: najpopularnija primorska i skijaška odmarališta

  • Vodič

Izgradnja kući u Crnoj Gori: cjene, pravila i osobenosti gradnje

  • Vodič
Prikaži više