Deset najpopularnijih znamenitosti u Budvi: Mesta za posetiti prema istoričaru i stanovniku Crne Gore Nikolaju Stepanovu u gradu Budvi
Otkrijte znamenitosti Budve. Nakon čitanja ovog članka, saznaćete sve o najinteresantnijim znamenitostima grada i napraviti listu mesta koja definitivno vredi videti.
Budvanska rivijera je mesto koje privlači turiste. Međutim, odmor na plaži nije sve što Budva može da ponudi putniku. Prizori nastali rukama prirode, čuveni i manje poznati arhitektonski spomenici i hrišćanska svetilišta su biseri odmarališta, čija briljantnost fascinira i tera vas da sanjate o novom susretu sa Budvom. Šta prvo videti? Biće nam drago da vam kažemo.
Izabrao sam znamenitosti za ovu recenziju u skladu sa tri kriterijuma.
- Simbolika: svaki od njih predstavlja jedan od simbola Budve.
- Pristupačnost: putnici ne moraju da troše mnogo vremena i novca na putu do njih.
- Popularan među putnicima.
Sadržaja
Razlika između Budve i drugih gradova
Stara Budva
Nova Budva
10 znamenitosti koje treba posetiti u Budvi
1. Statua plesačice
2. Citadela
3. Tvrđava Kosmač
4. Tvrđava Mogren
5. Budvanska rivijera
6. Gradski muzej
7. Manastir Podmaine
8. Katedrala Sv. Jovan Krstitelj
9. Slovenska plaža
10. Ostrvo Sveti Nikola
Šta je uključeno u opštinu Budva
Transport u Budvi
Zaključak
O Autoru
Poznanstvo sa bilo kojim gradom treba započeti od njegovih ključnih simbola. Budva ih ima tri, a svaka odražava jednu od hipostaza ovog magičnog mesta.
- Bronzana statua plesačice, koju ste verovatno videli više puta na reklamnim brošurama, krhka je devojačka figura koja graciozno pleše među stenama. Ova mlada balerina je pravi simbol ljubavi.
- Tvrđava Mogren, koja se nalazi na nekoliko kilometara od centra, na periferiji grada. Antikvitet i velelepna inkarnacija. Uzgred, najkraći put do ove tvrđave 19. veka je pored statue plesačice
Slovenska plaža, simbol Budvanske rivijere. Plava, bistra voda Jadrana, svileni pesak ili mali kamenčići su savršeno mesto za odmor na plaži.
Pogledajte naš video gde Nikolaj pokazuje znamenitosti
Krhka balerina, monumentalna tvrđava, impozantna plaža - ovo je minimalni program za putnika koji želi da se upozna sa Budvom. Naravno, možete se ograničiti na to, ali onda utisak posete gradu neće biti potpun, a njegov imidž u umu ostaće zamagljen i neodređen, ne mnogo drugačiji od slika drugih gradova na južnoj obali. Ako vam ovo nije dovoljno i želite istinski da osetite budvanski duh, vredi nastaviti svoju šetnju..
Svi prizori su označeni na mapi tako da ne morate da tražite svako opisano mesto ispod.
Razlika između Budve i drugih gradova
"Prestonica crnogorskog turizma", "betonsko čudovište", "Bludva" - koje sve epitete nećete naći u vezi sa ovim primorskim gradom. Fenomen Budve je u tome što istovremeno privlači i odbija sve - od investitora i stranaca sa stalnim boravkom do turista.
Osoba, koja živi u velikom zadimljenom gradu, uvek želi da pobegne iz njega, ode na more, povuče se, udahne u tišini čist morski jodizovani vazduh. I tako stiže na more u potpunoj tišini u nekop malo selo. Za 5-7 dana odmora, mesec dana ili godinu dana boravka, pre ili kasnije gradskom stanovniku, pošto je živeo u miru pored Crnogorskog mora, počinju da nedostaju gradski pokret, ljudi, supermarketi, restorani na pešačkoj udaljenosti, pogodna isporuka robe i druge poznate usluge. On ne želi da se vraća u provincijsku tišinu čak ni pored mora.
Zato se veruje da je Budva jedini grad u Crnoj Gori koji svojim gostima može obezbediti i smeštaj u primorskom odmaralištu na svežem morskom vazduhu i urbani tempo života sa prednostima civilizacije, dostavom hrane, dobrim internetom itd.
Stara Budva
U Crnoj Gori razlikuju "Staru Budvu" - ovo je udoban venecijanski grad sa uskim italijanskim ulicama, njegov mali, ali "drugačiji" svet je ograničen teškim zidinama tvrđave. U Staru Budvu možete pobeći i zimi i leti, nema gužvi, a generalno je manje turista u Budvi nego u susednom promovisanom Starom Kotoru. Takođe, udobne ulice Budve pune su svih vrsta prodavnica i kafića, među kojima je lako izgubiti se i uroniti u atmosferu italijanskog srednjeg veka.
Nova Budva
Ali svi ti ljudi žive, naravno, u novoj modernoj Budvi, izgrađenoj na granici
20. i 21.veka. Nova Budva je ogroman primorski grad koji je odrastao pored Stare Budve, može se rećii da su kuće ovde izgrađene i grade se sa pogledom na stari grad Budve, vidljiv je svima sa nasipa i tako je lako prepoznatljiv sa zvonikom Katoličke crkve Sv. Jovana koja dominira njegovim zidinama.
Pešačke staze Budve duž plaža vode od starog grada do poluostrva Zavala. Naravno, tamo gde ima plaža, tu su i restorani, od kojih se mnogi ne zatvaraju tokom kišne sezone i otvoreni su tokom cele godine.
Restorani tokom cele godine u velikom broju takođe su prednost Budve. Ovo "cele godine" razlikuje Budvu od susednih odmarališta, koja imaju za cilj samo da opsluže letnje turiste, gde su mnogi kafići i restorani otvoreni samo u sezoni.
10 znamenitosti i mesta koje treba posetiti u Budvi
Pitanje šta posetiti u Budvi ne treba ni pitati - toliko je znamenitostida je teško odabrati. Najteže je ako postoji za upoznavanje grada imate samo 5-6 dana - ovo je period na koji većina turista dolazi ovde. Šta videti u Budvi za manje od nedelju dana? Da, mnogo toga. Glavna stvar je da napravimo pravu rutu..
U nastavku ćete pronaći opis Budve i kompletan vodič kroz 10 najboljih atrakcija u gradu zbog kojih ćete se zaljubiti u Budvu.
1. Statua plesačice
Glavni simbol odmarališta je statua plesačice
Počnimo sa ljubavlju. Smatra se da je otelotvorenje ove hipostaze Budve statua plesačice, koja se u gracioznoj pirueti uzdiže uz pozadinu zaliva. Ovo je jedna od najpopularnijih i naj fotografisanijih atrakcija u gradu.
Uzgred, mišljenja o imenu skulpture se razlikuju. Neko je naziva plesačicom, neko balerinom, drugi gimnastičarom. Svi su u pravu, pošto je krhka devojka kolektivna slika, simbol inspirisan jednom od lokalnih legendi o ljubavi. Mada, ne, ne jedan, veж nekoliko odjednom. Neki vodiči tvrde da je to bila legenda o balerini koja se bacila sa litice zbog neuzvraćena osećanja, drugi pričaju priču o mladoj devojci koja nije čekala svog ljubavnika sa morskog putovanja. Ipak, drugi se sećaju parabole mladića i devojke koji su upoznali morsko čudovište dok su plivali u Jadranu. Postoje desetine takvih mitova, i svi su romantični. Dakle, da, "Statua plesaиa" je o ljubavi.
Skulpturu je napravio Gradimir Aleksić u drugoj polovini prošlog veka, a pojavila se kod obale Budve 1965. A za nju je model bila srpska trkačica Olga Kalivoda, koju je vajar upoznao na hrvatskoj plaži. Aleksićeva je primetila devojčicu kako trenira u blizini vode i zatražila dozvolu od roditelja da fotografišu mladu (u to vreme Olga je imala 14 godina) sportistu, na šta je njen tata pristao. To se desilo tri godine pre stvaranja "plesačice".
Kasnije se Kalivoda prisetio da vajar nije brinuo o njenom izgledu - tražio je idealne proporcije za svoju statuu. Olga je odavno napustila sportsku karijeru, a statui se i dalje dive milioni turista i stanovnika Budve. Obavezno mu se divite, pogotovo što nudi zaista fantastičan pogled na Jadran.
2. Citadela
Obeležje Stare Budve je Citadela
Još jedan od najprepoznatljivijih prizora Crne Gore, još jedan simbol je Citadela, poznata i kao Tvrđava Svete Marije, jedna od najneosvojivijih i najvećih na jadranskoj obali. Tvrđava je izgrađena u IX veku, trebalo je da odbije napade Otomana sa mora. Nije mnogo originalnog utvrđenja preživelo - deo istočnog zida i severne kule.
U XVI veku tvrđava je prešla na Venetijance, koji su je obnovili i ojačali. I dvorac je dobio svoj moderan izgled, ako mogu tako da kažem o hiljadugodišnjeg utvrđenja, u pređašnjem veku zahvaljujući Austrougarskoj.
Citadela je izgrađena u obliku poligona, koji je susedn zidovima tvrđave do dva metra debljine i visine do 10 metara. Iza zidina se nalaze zgrade - kasarne, trgovi na kojima se sada održavaju kulturne manifestacije - koncerti, festivali, izložbe i pozorišne predstave. Prostorije takođe nisu prazne - unutar njihovih zidina nalazi se luksuzna biblioteka, najveća u gradu, Gradski i Pomorski muzeji sa najbogatijim izložbama i udoban restoran sa tradicionalnom lokalnom kuhinjom. Zamislite kako bi bilo večerati u srednjovekovnoj tvrđavi izgrađenoj pre prvih krstaških ratova.
Na samim zidovima se vidi dvogled, odakle možete da se divite najboljem pogledu na grad i okolinu za samo 3,5 evra. Citadela se nalazi na jugoistoku grada, u svom istorijskom delu.
3. Tvrđava Kosmach
Austrijska tvrđava na brdu Kosmach
Tvrđava Kosmac jedna je od tvrđava koju su Austrijanci izgradili 1841-1850. Utvrđenje se nalazi na brdu Kosmac, nedaleko od sela Brajići, na putu od Budve do Cetinja. Utvrđenje se uzdiže 800 metara nadmoravno, tako da je pogled na Rivijeru odavde divan. Vredi provesti 20-25 minuta na putu od Budve iznajmljenim automobilom, a zatim prošetati nekoliko desetina metara uzbrdo.
Kosmach je danas u oronulom stanju, ali i dalje ostavlja neizbrisiv utisak svojom monumentalnošću i veličinom. Okrugli višespratni bastioni povezani kamenim zidovima sa ravnomerno postavljenim sivim ciglama klackalih, lučnim otvorima i prozorima - ovde bi bilo sasvim moguće snimiti istorijski film. Avaj, tvrđava se postepeno uništava. Međutim, nekada je to bilo jedno od ključnih utvrđenja između Austrije i Mađarske i stare Crne Gore. O njegovom značaju bar je dokazana činjenica da je i sam car Franc Jozef posetio zidove Kosmaha.
Površina svih prostorija tvrđave je više od 1000 kvadratnih metara, a korišćena je u svoju svrhu sve do Drugog svetskog rata, kada su italijanske trupe bile angažovane u njenoj odbrani. Vlada Crne Gore danas pokušava da rekonstruiše i obnovi tvrđavu kako bi ona bila jedan od kulturno-istorijskih centara Budve.
4. Mogrenska tvrđava
Oronula austrijska tvrđava Mogren
Budva je prestonica moćnih tvrđava i odbrambenih struktura. Poenta je u ovome. Nekada je to bio trgovački grad, a najbolje što takvo mesto može dati trgovcima i putnicima je pogodna luka i obezbeđenje. Nijedna vojska nije ušla u utvrđene zidove sa bitkama - vlade su se bez krvi menjale, a grad je nastavio da napreduje i prima goste. Venetijanci, Austrijanci, Austrougarska - svaki od vlasnika dodao je svoje u odbranu Budve. Zato ovde ima toliko utvrđenja i utvrđenja.
Da bi se zaštitila od navodnih invazija Otomana, 1860. Debeli zidovi tvrđave povezali su četiri bastiona, sa pogledom na more sa njihovim rupama u zakonu. Tvrđava nije učestvovala u neprijateljstvima - izgrađena je "za svaki slučaj". Ali aktivno je korišćen tokom svetskih ratova prošlog veka - Austrijanci i onda su Italijani ovde skladištili oružje i zalihe.
Onda je tvrđava napuštena i počela da se ruši. U zemljotresu 1979. Međutim, čak ni ovo ne impresionira ni iskusne putnike koji su spremni da na pola sata hodaju od Budve kako bi se divili nezaboravnim panoramama obale sa nekadašnjih zidina tvrđave. Uzgred, brže je ći tamo iznajmljenim automobilom - samo 10 minuta od Starog grada duž Jadranskog autoputa prema plaži Jaz, pre prvog tunela levo.
5. Naberezhnaya
Šetalište od Starog grada duž obale
Srce i još jedan simbol bilo kog odmarališta je nasip. U Budvi se prostire mnogo kilometara duž gradske obale, skoro do periferije. To je najprometnije mesto, naročito tokom letnje sezone. Udobna staza za šetnju asfaltom okružena je palmama i baršunastim travnjacima sa obiljem cveća. Duž celog nasipa nalaze se prodavnice, prodavnice suvenira, turistički stolovi, kafići i restorani u kojima možete probati jela bilo koje kuhinje sveta. Uveče svetla noćnih diskoteka osvetljavaju sve okolo.
A kakav pogled na Jadran otvoren sa platformi pored mora! Sjajno je skrasiti se u jednom od kafića, diviti se morskoj panorami ili šetati obalom posle zalaska sunca, hvatajući odraz gradskih svetala u mekim talasima. Međutim, nije ista vrsta. Na nasipu postoji prostranstvo za one koji vole aktivno da provode vreme - tu su parasejling, druge atrakcije i, naravno, izleti brodom. Obala Rivijere je tačkasta sa plažama, tihim urmama i neverovatno lepim liticama - može im se diviti tokom takvog šetališta na vodi. Odavde možete otići i na izlet do jednog od ostrva zaliva - na primer, na prelepo ostrvo Sveti Nikola. Pa, ljubitelji pecanja mogu odmah da iznajme brod da bi pecali daleko od zabave u noжnom odmaraliљtu.
Uzgred, ukupno, šetnja morem duž udobne pešačke staze od plaže Mogren do plaže Kamenovo će vam trebati 1,5 sati. Tako ležerna šetnja sa pauzama za fotografisanje na prelepim mestima obično traje od 1,5 do 2 sata. Usput će vas čekati 2 tunela, prošetaćete nasipima ne samo Budve, već i susednih letovališta Bečići i Rafailovići.
6. Gradski muzej
Mali arheološki muzej u Starom gradu
Gradski muzej u Budvi nesumnjivo će pobuditi interesovanje svih koji su došli u Crnu Goru ne samo da leže na plaži, već i da saznaju više o prošlosti ove prelepe zemlje. Muzej je otvoren 1962, a izleti su počeli da se održavaju u njemu tek relativno skoro - 2003. Da, postoji mnogo arheoloških dokaza da je Budva postojala u V veku pre Hrista i da su je osnovali imigranti iz Grčke.
Ukupno, zgrada ima četiri sprata i prelaz između njih podseća na putovanje kroz vreme. Prvi sprat je rezervisan za lapidarijum - grube ploče sa uzorcima drevnog pisanja, ovde se čuvaju kamene urne sa pepelom. Na drugom i trećem spratu, radoznali putnik moći će da uroni u život drevnih Rimljana i Vizantija - kuhinjskog pribora, novčića, posuđa pa čak i oklopa predaka stanovnika Crne Gore.
Eksponati poslednjeg, četvrtog sprata govore o životu Crnogoraca od XVIII veka do prošlog veka. Ovde su izložene nacionalne nošnje, vojna oprema, predmeti za domaćinstvo, morski uređaji, nameštaj i pribor - sve ono što je Budva živela i disala dva veka.
Sat i po do dva sata dovoljno je da vidite izložbu, nakon čega vredi nastaviti svoje putovanje kroz svetlu, jedinstvenu, večno mladu i neverovatno drevnu Budvu. Šetnja modernim ulicama odmarališta nakon posete arheološkom muzeju je veoma zanimljivo iskustvo.
7. Manastir Podmaine
Podmaine sa drevnim crkvama blizu Starog grada
Manastir Podmaine (koji se naziva i Podostrog) nalazi se na oko 2,5 kilometra od Starog grada i osnovan je u XLL-XIV veku. Spolja, kompleks izgleda kao dobro utvrđena tvrđava sa moćnim zidovima i zvonićem koji podseća na okrugli bastion. Nalazi se u živopisnom delu, okružen planinom i šumom.
Lokacija manastira mu je dala ime, иak i jedno i drugo. Činjenica je da je reč
"Podmaine" je bilo ime bratstva koje je živelo na ovim zemljama, i
"podostrog" je derivat imena planine Ostrog, pod kojom manastir stoji. Manastir nije uvek imao moderan izgled. U početku je postojala samo mala crkva Pretpostavke Bogorodice, ostale zgrade su se pojavile mnogo kasnije.
Vekovi su prolazili, a crkva je rasla sa kućnim zgradama, utvrđenjima i zidovima koji nisu bili inferiorni u odnosu na kmetove. Zašto su ga ojačali? Činjenica je da je Podmajine privukao najbližu pažnju onih koji su u različitim epohama zadibljali crnogorsku zemlju - Venetijanci, Francuzi, Austrijanci. Uzgred, Austrijanci su u jednom trenutku čak koristili manastir kao kasarnu. Da zgradu nije kupio lokalni sveštenik, malo je verovatno da bi išta ostalo od nje danas.
Osamdesetih godina prošlog veka kompleks je obnovljen i nacionalizovan, a 1995. Sada je manastir aktivan - hodočasnici iz celog sveta dolaze ovde. Na teritoriji se nalazi dve crkve, a polukrularna terasa na otvorenom nudi divan pogled na Jadran.
Do manastira se veoma lako dolazi – na samo pola sata hoda od Starog grada ili direktno od šetališta.
8. Katedrala Sv. Jovan Krstitelj
Najveća katolička crkva u gradu na trgu u blizini Citadele
Najbolji. Te reči se sa samopouzdanjem mogu dodati svakom epitetu koji se odnosi na Katedralu Svetog. Jovan Krstitelj u Budvi. Autentična katolička crkva ne samo u Budvi, već se, možda, u celoj Crnoj Gori nalazi u Starom gradu.
Zašiljeni zvonik crkve uzdiže se iznad centralnog trga kao prst koji po svaku cenu nastoji da dotakne plavo, svilenkasto nebo. Ovaj prizor fascinira i tera vas da svoje misli prenesete na stvari koje uopšte nisu zemaljske i zato definitivno vredi ostati u crkvi nekoliko minuta kako biste u potpunosti uživali u pogledu.
Istovremeno, sam hram izgleda prilično štesto, ako ne i ascetički: to je zgrada sa tri mornarice, sređenim krovom i kapelom zakačenom za stranu. A veoma blizu crkve je palata bivšeg biskupa, još jedna lokalna atrakcija koja privlači turiste svojom grubom neo-gotskom spoljašnjošću.
Hram privlači ne samo svojom arhitekturom, već ima i nešto da se vidi unutra. Postoji bogata kolekcija neprocenjivih ikona, zidovi su ukrašeni staklenim mozaicima i slikama majstora venecijanske škole. U katedrali su smeštene najređe stare knjige i arhivska dokumenta, koja se redovno izlažu unutar crkve da bi se svi divili.
9. Slovenska plaža
Slovenska plaža je jedna od najvećih u Budvi
Crna Gora je rajsko ostrvo oprano plavim vodama Jadrana. Mala zemlja koja, samo razmislite, ima više od stotinu plaža, od kojih su mnoge obeležene Plavom zastavicom! I, naravno, dolaze ovde uglavnom na odmor na plaћi. Plaža Slavjanski prostire se na više od jednog i po kilometra duž obale zaliva, a na njemu se nalazi peščano područje, kao i one razbacane malim kamenčićima.
Pošto je plaža Slavjanski najbliža gradu, there are always a lot of travelers here during the season. But its crowds are redeemed by its amenities and convenient, gently sloping entry into the water. There are plenty of sun loungers, changing cabins, wooden paths to the surf strip, massage stations and even Wi-Fi. Lovers of outdoor activities will find here the usual entertainment: water skiing and parasailing, various attractions ping pong i druge igre na otvorenom.
Ako želite da užinate, nema problema. U blizini plaže na šetalištu nalazi se pun kafe sa brzom hranom i sladoledom. Pa, kada vas polifonija i gužva na slovenskoj plaži umore, uvek možete da prošetate do druge - srećom, ima ih dovoljno u okolini Budve.
Uzgred, dok prolazite pored odmarališta, možda ćete otkriti da su plaže u Bečićima i Rafailovićima udobnije nego u Budvi - šire su i prostranije. A plaže Bečići i Rafailovići opremljene su susednim parkinzima. Mnogi Budvani, kako se zovu žiteljci Budve, pokušavaju da izađu na plaže sela Bečići, ostavljajući na raspolaganju prepunu gradsku plažu Budve "Slovenačka plaža" na raspolaganju turistima koji su stigli do mora.
10. Ostrvo Svete Jelene. Nikolas
Ostrvo Sveta Jelena. Sveti Nikola ili Škol u Jadranskom moru
Spas od gužve na glavnoj gradskoj plaži Budve u letnjim mesecima je i ostrvo Sveti Nikola, koje se prostire ispred Budve u moru na udaljenosti od 1,5 kilometara. Brodovi redovno idu na ovo ostrvo, koje lukavi prevoznici zovu "Havaji", njegove plaže se smatraju čistijim i ne tako prometnim. Samo ostrvo je prava dekoracija za ljubitelje panorama Budvanske rivijere - pogled sa stene je jednostavno magičan.
Uzgred, ime "Havaji" ostrva, koje je vidljivo sa bilo kog mesta u zalivu, primljeno je zbog restorana istog imena, koji se nalazi ovde. A zvanično ime mu potiče od Krstaša, koji su u XI veku podigli malu crkvu na parče zemlje.
Samo ostrvo Sveti Nikola je malo - dužine oko 2 kilometra. I on je nenaseljen. To je apsolutno i neopozivo. Štaviše, nekim delovima ostrva se još uvek ne može pristupiti - zatvoreni su za javnost. Dakle, samo more, sunce, priobalni deo sa ležaljkama, restoran, par kafića i poslužavnik sa sladoledom su na raspolaganju turistima. Ali voda je ovde neverovatno čista i čista, a njena boja je kao na plakatima koji reklamiraju skupa letovališta. I što je najvažnije, na plaži niko ne hoda iznad njihovih glava u potrazi za besplatnom ležaljkom i mestom na suncu. Samo raj.
Lako je tići do ostrva - samo uzmite jedan od brodova koji polaze od pristaništa do ostrva svakih pola sata na samoj plaži Budve. Karta se prodaje u oba smera. Da biste se zagađivali na ležaljkama usmerenim ka otvorenom moru, gde je voda pod vašim nogama najlepša, bolje je da prvim letom, oko 8-9 ujutru, odete na ostrvo.
Šta je uključeno u opštinu Budva
Lokalni toponimi podsećaju na burnu istoriju Budve, na slovenska plemena Maini, Pastrovići, koja su, mašću, bila podanici Najsirenije Venecije. Imena odmarališta budvanske rivijere govore nam kako su se zvala lokalna militantna bratstva: Rafailovići, Bečići, Boreti, Markovići, Brajići, Kuljači.
Pomenuti susedni primorski gradovi deo su "Velike Budve". Danas su to zemlje opštine (u lokalnoj "opštini") Budve, koje obuhvataju ne samo sam grad, već i obližnja nekadašnja sela, sada nezavisna letovališta.
Opština Budva nalazi se na jugozapadu zemlje i prostire se na 35 km duž obale Budvanske rivijere. To je najveći turistički centar u Crnoj Gori: ukupna dužina plaža u toj opštini je 12,5 km.
Oko polovine turističkog saobraćaja ka Crnoj Gori pada na Budvu i okolinu: oko pola miliona putnika godišnje se odmara u samom gradu, kao i u Bečićima, Svetom Stefanu, Petrovcu i drugim gradovima. Dakle, turisti se ovde čekaju, veoma voljeni, mladoženje i negovani.
Transport u Budvi
Nije neophodno šetati gradovima Budvanske rivijere. Kroz njih prolaze redovni autobusi lokalne linije "Budva - Petrovac" i "Budva - Sveti Stefan". Poslednja stanica lokalnih autobuskih linija nalazi se na pet minuta hoda od zidina Stare Budve.
Naravno, ima i taksija u gradu. Taksisti su podeljeni na "sive" koji dežura na svakom koraku, a njihove cene čine da novčanici bilo koje veličine smršaju, a
"mreža". To su taksisti sa jeftinijim cenama koje je odobrila Opština, oni rade preko dispečera. Teže je naći mrežni taksi, potrebno je da znate brojeve telefona dispečera kako biste pozvali automobil po pravoj ceni i, u najmanju ruku, govorili engleski. Ali takav taksi možete lako pozvati preko konobara restorana, zaposlenog u hotelu, ili samo zamoliti bilo kog prolaznika da to uradi, ako nije turista, naravno.
Većina znamenitosti Budve nalazi se na pešačkoj udaljenosti - možete peške do njih. Među njima su već pomenuta "Statua plesačice", Citadela, ostrvo Svetog Nikole, do kojeg se sa plaže Budve može stići brodom, tvrđavom Mogren, manastirom Podmaine i drugima.
Da biste videli i druga mesta - na primer, rustov manastir, tvrđavu Kosmač ili pećinu u Bečićima, moraćete da idete autobusom, iznajmite automobil ili iznajmite taksi. Dakle, kada birate šta ćete videti u Budvi, uzmite u obzir ovu tačku.
Cene putovanja variraju - sedište u međugradskom autobusu koštaće 15-20 evra: javni prevoz je ovde skup. Troškovi taksija su takođe različiti - u okviru grada biće vam naplaćeno oko 5 evra, van grada - skuplje. Najbolja opcija je da se naoružate dobrom, informativnom mapom i iznajmite automobil.
Zakljuиak
Ovo je kraj naše virtuelne šetnje duž prelepog bisera Jadrana. Ako se umorite od gužve u letovalištu, možete otići na jedan dan na ostrvo Sveti Nikola, koje privlači putnike poput magneta sa tirkiznim vodama i besplatnim ležaljkama. I u povratku, već se vraćajući u hotel, obavezno pogledajte Gradski muzej, gde se bezbrojna blaga civilizacija koje su nekada živele u Budvi sakupljaju u zaborav. Dođite – Budva će vas iznenaditi.
O Autoru
Nikolaj Stepanov je licencirani vodič za Crnu Goru i istoričar. On živi u Crnoj Gori više od 10 godina. On sprovodi autorske turneje u Crnoj Gori sa istorijskom i analitičkom pristrasnošću. Istovremeno, trudi se da izleti ne budu "zagušljivi" i da ne budu dosadni.
On je objavljen i citiran u srpskoj i crnogorskoj štampi, kao rezultat toga što se sprijateljio među lokalnom naučnom elitom. Objavljen je u najstarijim i najuticajnijim novinama u Srbiji"Politika", ruskom portalu o Crnoj Gori"OpenMonte", novinama"Vesti" i"Sloboda Reč". U istraživanjima koristi isključivo lokalne arhivske i naučne izvore.